Chcesz schudnąć? Nie biegnij!

95

W związku z akcją „Twój pierwszy kilometr„, w ramach której zapraszałem Was (3 lata temu) do rozpoczęcia swojej biegowej przygody przygotowałem dla Was serię artykułów, które pokażą Wam jak zacząć biegać. Dzisiejszy tekst kieruję do osób, które jeszcze NIE biegają albo zaczęły niedawno i sprawia im to więcej bólu niż przyjemności. Opowiem w nim nieco o jednym z najczęstszych błędów w początkach i o tym, jak to się w ogóle dzieje, że tyjemy… Wszelkich malkontentów uprzedzam, bardzo uprościłem wszystko co się dało. Mam nadzieję, że nigdzie nie przekłamałem rzeczywistości ale na wszelki wypadek zaznaczam – to co teraz przeczytacie jest „moją interpretacją” ale opartą na doświadczeniach i teoriach z książek i rozmów z trenerami. Przejdźmy więc do rzeczy.

Nie biegaj.

Jak to, nie biegaj? No przecież nie biegam ale chcę zacząć! No dobra, możesz biegać, ale za chwilę.. najpierw ustalmy, PO CO chcesz biegać. Jaki jest cel tego wysiłku i co chcesz przez niego osiągnąć. Jeśli będziemy znać odpowiedzi na te pytania to będziemy wiedzieli, jak taki bieg w Twoim przypadku powinien i co ważne, jak NIE powinien wyglądać.

Jeśli Twoja odpowiedź na powyższe pytanie brzmi „by złapać formę”… pytanie brzmi, co to znaczy „złapać formę”? widzisz, bardzo często mówimy „forma” w znaczeniu „sprawność” a tak naprawdę chodzi nam tylko o wygląd… mieszamy te dwa pojęcia bo wydaje nam się, że sprawność i wygląd to jedno i to samo, jak ktoś wygląda dobrze to i sprawny jest. Jasne, to ma sens, ale wiecie, jak ktoś nie wygląda mega dobrze to wcale nie znaczy, że nie jest sprawny. Druga sprawa, ktoś komu nie chodzi o „wygląd”.. najpewniej go już ma, a idąc logiką „wyżej” to i bieganie nie sprawiłoby mu trudności…

No dobrze, czyli chcemy zmienić nasze oblicze wizualne. Bieganie działa, więc czemu jeszcze nie biegamy? Powodów potraficie znaleźć mnóstwo. BO to nudne, bo nie lubicie, bo to samotne, bo to bo tamto… bo męczy. Ja osobiście nie biegałem bo kiedyś – w dzieciństwie – w szkole byłem zwolniony z biegania bo byłem małym słabym pooperacyjnym dzieckiem, które nie potrafiło przebiec kilometra. Od tamtej pory motywacji do biegania nie było a wszelkie próby były tak nieudolne, że skutecznie zniechęcały do drugiego podejścia. A takich „pierwszych razów” z bieganiem miałem wiele…

strój biegowy Rockiego, obojętnie od pogody, full ubranie, bluza, czapka i kaptur na głowę... a człowiek patrzy i przejmuje ten ZŁY przykład dla początkującego...

strój biegowy Rockiego, obojętnie od pogody, full ubranie, bluza, czapka, rękawiczki i kaptur na głowę… a człowiek patrzy i przejmuje ten ZŁY przykład dla początkującego…

No i właśnie, te pierwsze razy u większości niestety wyglądają „tak samo” choć może wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy. Może znacie ten scenariusz i przytakniecie teraz głową. Zabieramy się za bieganie, czytamy coś tam w sieci, ogarniamy jakąś mocną muzykę do mp3/telefonu, ubieramy się w 5 warstw ciuchówbo podobno im więcej się spoci tym więcej się spali.. co za bujda – i wychodzimy na dwór, machniemy głową w lewo i prawo, że niby rozciąganie, startujemy, „sprint”, zadyszka po 5 minutach, energia gdzieś zniknęła – bo za ciepło się ubraliśmy – i kolejne 5 minut powrót pełen wstydu do domu, że tak marnie, że to bez sensu, że boli, że nie ma nic fajnego i kurde, nie ma efektu… no tak, bo fajnie by było jakby efekt był od razu co? 🙂 A prawda jest taka, że ten bieg nie tylko nie miałby efektu od razu ale i na dłuższą metę nie miały lepszego efektu w daniu nam tego „wyglądu”.. czemu? bo…. nie, czekaj, najpierw ogarnijmy ….

Jak to jest, że człowiek tyje?

Jedno ze zdań, które mną wstrząsnęło bardziej niż śmierć Mufasy było stwierdzenie „Kiedy jesz masło, mógłbyś równie dobrze wstrzyknąć je w swoje udo albo brzuch – tłuszcz spożywany jest odkładany bezpośrednio w ciele.” … no bez kitu, mózg r***… człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że tłuste tuczy, ale, że aż tak, że od razu w boczki/uda/dupę/podbródek idzie? Jak dla kogoś to jest oczywista oczywistość to gratulacje i zazdroszczę. Dla mnie nie było z prostej przyczyny. Nie dlatego, że myślałem, że to działa inaczej… ja po prostu się nad tym nie zastanawiałem.

Wiedziałem, że tłuszcz się spala w trakcie ruchu. Że wiecie, tłuszcz to paliwo i to „co się nie strawiło i odłożyło” to się spali przy okazji wysiłku fizycznego… a tu boom, co zjadłeś to od razu się odkłada…  I co ciekawe, tłuszcz inaczej się odkłada u kobiet a inaczej u facetów.. tak, u nas, prężnych jędrnych mężczyzn tłuszcz od razu leci w okolice brzucha. Nażarłeś się jak świnia to i bęben Ci rośnie na podobieństwo zjedzonej delicji.. a u kobiet? U kobiet zaczyna się od wypełniania „powierzchni między komórkami mięśniowymi”. Czyli tak naprawdę niewidocznie … do czasu. Tak, u kobiet tłuszcz to niezła szuja jest.. Najpierw się zbiera po cichu a potem (przeważnie w wieku ok 30) następuje moment „wypełnienia” wszystkich tych niewidzialnych „szczelin” i znowu boom, wychodzi na wierzch..

Co jest gorsze – i wspólne dla obu płci – od mniej więcej 25 roku życia tłuszcz zaczyna się „coraz bardziej odkładać”. Automatycznie  Widzisz, dla organizmu tłuszcz to taka lokata na koncie. Przez pierwsze 25 lat Twojego życia organizm uczy się mniej więcej ile „kasy” będzie potrzebował (czyli ile tej „kasy” zużywasz”) i potem z roku na rok stara się oszczędzać tej „kasy” coraz więcej na wypadek gdybyś poszedł na chorobowe (np. przestajesz jeść regularne posiłki i organizm chce mieć awaryjny zapas paliwa do funkcjonowania) . Z czasem zaczynasz odkładać coraz więcej a zużywać coraz mniej (z wiekiem masz mniej czasu na „wydawanie” i tu się kończy analogia bo o ile rosnące konto jest spoko, o tyle rosnąc bebzol już nie koniecznie).

No dobra, i co teraz?

No to wróćmy do biegania (o aspektach żywieniowych jeszcze pogadamy przy innych wpisach). Na tym etapie pewnie wiesz, że tłuszczu nie spalasz już od początku swojej aktywności ruchowej. Tłuszcz to paliwo, owszem, ale innego rodzaju niż to, którego organizm potrzebuje by ruszyć. By „wystartować” organizm korzysta z cukrów przechowywanych w mięśniach jako forma „szybkiego paliwa”. Te cukry to tak zwany Glikogen. Glikogen to benzynka, z którą wystartujesz ale i na której możesz spokojnie z pół godziny jechać. O ile nie wystartujesz za mocno…

Przeczytaj też:

Kiedy zaczynasz swój pierwszy bieg (albo kolejny bo może już zacząłeś swoją przygodę ale coś Ci nie gra) i zaczniesz za szybko i złapiesz zadyszkę i od tego momentu świat się wali… wiesz co się stało?

Ano stało się następujące. Narzucasz sobie duże tempo. Ciężko się oddycha bo mocno się wysilasz. Serducho mocno pracuje. Szybko robi Ci się gorąco. Nogi zaczynają twardnieć, ręce plecy uszy bolą. Wszystko Cię boli. Masz dość… mniej więcej to widzisz. A co widzi organizm? Ano widzi to, że przez za wysokie tempo pompowana krew nie nadążała z dostawami tlenu, pojawia się kwas mlekowy a Ty zwalniasz i powoli masz dość.

Powoli, heh, na moje oko to pewnie masz na tyle dość, że już do tego wracać nie chcesz… a wystarczyło zacząć powoli…

Zacznij powoli, trwaj dłużej…

Powolny start pozwoli Ci dłużej trwać w ruchu. To znaczy, że jeśli zaczniesz od np. truchtu to faktycznie może Ci tego glikogenu starczyć na te 30 minut ruchu.. czy przez to znaczy, że już spalasz tłuszcz?

Nie. Czemu? Bo organizm Ci nie wierzy 🙂 Widzisz, choć intencje masz dobre to Twoje zachowanie kiedy idziesz pierwszy raz na dwór jest dla organizmu niezrozumiałe. On nie wie, że Ty celowo poddajesz się temu wysiłkowi i chcesz teraz już zacząć poprawiać swój stan zdrowia. To co on widzi to podwyższony wysiłek. Zapala mu to dwie lampki. Jedna mówi „stary, ten glikogen co go właśnie użytkujesz musi starczyć Ci też … na myślenie” (te same cukry napędzają Twój mózg) a druga „ee, nie zaczniemy spalać tłuszczu bo nie warto”… i tak przez powiedzmy pierwsze 15 minut wysiłku, po nim zaczyna docierać do niego co się dzieje i że nie zamierzasz poprzestać 'w tym momencie’. Powoli zaczyna „dawać Ci dostęp” do zapasów zgromadzonych w formie tłuszczu. Oczywiście jak za mocno przyspieszysz to znów zaczniesz korzystać z cukru (kto już biega i zaskoczyło go kiedyś, że nie mógł przyspieszyć na koniec biegu powinien w tej chwili zrozumieć, że tak, nie miał już „czym” przyspieszyć bo najpewniej zużył całe zapasy cukru złym rozłożeniem energii albo słabym naładowaniem go przed biegiem).

W której minucie zaczynasz spalać? Nie wiem. Nikt tego nie wie, teorii jest tyle ile źródeł je podających. Jedni twierdzą, że spalasz po 30 minutach, inni, że po 45, jeszcze inni że dopiero po godzinie. Są tacy, co powiedzą, że i 7 minut wystarczy by spalać ale to taka czarna magia, że ja się nie dotykam, fizjologii nie przeskoczy się przez to, że ktoś zrobił jakieś badania w jakimś uniwersytecie w maseczjusets…

Załóżmy więc bezpiecznie  że te 40-45 minut to MINIMUM ale, że jesteśmy na Fitbacku to nas minimum NIE INTERESUJE więc załóżmy, że chcemy spędzić na dworze co najmniej godzinę. Tak naprawdę, od momentu, w którym przejdziesz na spalanie „tłuszczu” możesz tak spalać póki nie zbraknie Ci sił. Nie licz jednak, że uda Ci się w trakcie jednego biegu wypalić cały tłuszcz 🙂

Innymi słowy, w wielkim skrócie

Nie spiesz się. Jeśli chcesz biegać by zmniejszyć swoje obwody to musisz zapomnieć o wyścigach. Powiem więcej, jak biegam „poważniej” od dajmy na to Lipca 2012, kiedy to zacząłem przygotowania do Maratonu Warszawskiego… chudłem przez te dwa miesiące przygotowań… i od tamtej pory już tak od biegania nie chudnę. I nie dlatego, że nie ma z czego, jest, jasne, że jest… a dlatego, że od tamtej pory biegam znaaacznie szybciej a tym samym moim paliwem przez większość czasu są cukry, nie tłuszcz.

Istotą tego wpisu jest więc by jasne było dla Ciebie, że wcale nie trzeba wypruwać z siebie flaków, żeby spalać. Ba, nawet się nie powinno 🙂 Jeśli Twoja aktywność sprawia Ci dyskomfort na zasadzie „zadyszki, bólu, kolki itp” to najpewniej powinieneś zwolnić.

UWAGA! Są tacy, dla których szybki bieg NIE jest problemem. Biegają bardzo szybko ale są źli, bo coś nie mogą zrzucić oponki. Rozmawiałem niedawno z takim jednym, Hubert się nazywa. Mówię mu „Stary, za szybko biegasz, to normalne, że nie palisz tłuszczu bo z niego nie korzystasz” a on do mnie „no ale jak biegam wolno, to mnie to męczy”.

I tu moi drodzy jest cała magia. Co Cię nie zmęczy, to Cię nie zmieni 🙂 Grunt to wiedzieć, jakie zmęczenie jest dla nas dobre, i jest to zmęczenie wynikające z tego, że od godziny chodzicie po parku a nie to, które po 5 minutach sprawia, że wypluwacie płuca. Jeśli godzina spaceru Was nie zmęczy to następnym razem spróbujcie chodzić nieco szybciej, możecie dodać delikatny trucht. Jeśli to nadal mało, to znów możecie dodać nieco prędkości, ustalić sobie jakieś „zadania” typu „biegnę do tamtego drzewa, potem idę a potem biegnę przez 3 kolejne drzewa”. Niech to będzie dla Was niezobowiązujące, sami sobie ustalacie poziom trudności ALE wyjściowym tempem będzie zawsze spacer, nie bieg. Warto zrezygnować z „niezatrzymywania się” bo dodając dwie trzy przerwy na marsz zwiększacie szansę, na długi trening. Lepiej biegać z przerwami przez godzinę niż bez przerwy przez 30 minut….przy założeniu, że celem jest zgubienie zbędnego tłuszczu… zwróć uwagę, że nie napisałem „zbędnej wagi”.. czemu? Bo nierzadko waga będzie stała w miejscu co wcale nie będzie oznaczało, że nie znika tłuszcz.. po prostu jest szansa, że zamienisz go na mięśnie a te zajmują znacznie mniej miejsca niż tłuszcz. Dla porównania fotka:

Po lewej mamy tłuszcz a po prawej mięśnie. Waga ta sama, ogromna różnica w objętości..

Po lewej mamy tłuszcz a po prawej mięśnie. Waga ta sama, ogromna różnica w objętości..

Plany treningowe?

Planów treningowych na start jest wiele. Ja osobiście za trenera się nie uważam i w tej kwestii korzystam z rad mądrzejszych i z przeróżnych technologii (Ci mądrzejsi i tak często wciskają nam programy, które sobie generują w programach.. różnica taka, że nas za to naliczają a w programie mamy za darmo).

Przykładowy plan treningowy można pobrać z okazji imprezy She Runs The Night, czyli specjalnego nocnego biegu TYLKO DLA KOBIET, który odbędzie się w Czerwcu w Warszawie. O ile impreza jest skierowana do kobiet o tyle plany treningowe są w miare uniwersalne.

 1. Plan treningowy „Dla własnej satysfakcji„.
 2. Plan treningowy „Dla ambitnych
 3. Plan treningowy „Dla zaawansowanych„.

Inną opcją jest skorzystanie z bardzo popularnego planu o nazwie C25k. Po rozłożeniu tego kodu otrzymujemy „Coach to 5k”. Program ten w języku polskim można przeczytać tutaj.

Sprawdź też ABC BIEGANIA przygotowane przez Nike Polska! 🙂

Jak zauważycie, pierwsze dni opierają się na właśnie spacerach przeplatanych krótkim biegiem. I to jest w zasadzie wszystko co chciałem Wam przekazać w tym wpisie.

Problem jest taki, że za łatwo się poddajemy. Ja mam łatwiej bo dla mnie ew „niewypał” jest motywacją do poprawy. Wiem jednak, że wiele osób bardzo łatwo się zraża takim ciężkim pierwszym biegiem i mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu Wasza pierwsza styczność z bieganiem będzie tak miła i delikatna jak to tylko możliwe. Prędkość przyjdzie z czasem jeśli komuś na niej zależy. Maratony i te sprawy, spoko, do zrobienia. Na początku jednak zajmijmy się „sobą” 🙂

P.S. Przy pierwszym biegu istotne jest też CO na siebie założycie (tak, ma to wpływ na to jak bardzo się zmęczycie) i co zjecie i cała reszta, której nie opisałem w tym wpisie. Powód? Będą od tego osobne wpisy 🙂

Share.

About Author

Hej, jestem autorem bloga Fitback.pl . Chciałbym Ci pokazać jak możesz przedłużyć swoje życie jednocześnie korzystając i czerpiąc z każdego dnia tak jakby jutra miało nie być :) Wierzę, że warto robić to co daje radość dziś ale nie wyjdzie Ci bokiem za lat 10-15. Nie wierzę w drogę na skróty.

95 komentarzy

 1. rzeczowo. motywacyjnie. bo bieganie zaczyna się w głowie, a pierwszym podstawowym zadaniem jest krok wykonany z rozsądkiem 🙂 jedyne czego mi zabrakło we fragmencie o spalaniu tłuszczyku to zastrzeżenie, że gdy trening trwa zbyt długo to organizm powoli przestawia się na czerpanie energii i składników odżywczych spoza tłuszczu i ciągnie z mięśni, a serce to też mięsień, a wszyscy przecież kochamy nasze serca, więc z głową, powolutku i do przodu 🙂

 2. świetny artykuł 🙂 osobiście też jestem wielką zwolenniczką marszobiegów/5k – są przyjemniejsze, bardziej urozmaicone i przyjazne dla kolan ;))

 3. no Arvind…szapoba czy jak to sie pisze, ostatnio kumpel mnie pytal co ma zrobic zeby schudnac, a ja mowie zeby biegal wolniej i dluzej, a on ze on lubi szybko 🙂 albo rybka albo akwarium :-)))) Bardzo rzczowo !!

 4. nie zgodziłbym się, że tłuszcz spala się dopiero po 45 min. już po kilku minutach korzystamy z też kwasów tłuszczowych jako źródła energii, ale w mniejszym stopniu (ok 15-20%), a reszta z cukrów. po tych magicznych 45 min. te proporcje odwracają się. ale wpis bardzo ciekawy i napisany praktycznym językiem, pozdrawiam!

  • bardziej chodził o „efektywne spalanie” niż o spalanie ” w ogóle”. Stąd podany czas, po którym właśnie odwracają się proporcje 🙂

   Dzięki za miłe słowa.

  • no własnie też bym się do tego słówka przyczepiła. Oba źródła energii wykorzystywane są jednocześnie tylko w innych proporcjach. A ja jestem mimo wszystko za HITami, HIITami , tabatami i innymi interwałami.

 5. Matthew Duchovny on

  Super tekst! Rzuca sporo światła na to jak się sprawy mają. Ja biegam po prostu dla lepszego nastroju.

 6. Zofia Borowska - Dobrowolska on

  A ja się nie zgadzam z tym tłuszczem – że co zjem to się odkłada. Jem min.2 kostki masła i ok 1 -2 kostki smalcu tygodniowo. I niestety nie trenuję.
  A ile ważę przy 159cm? – 57kg.
  Tłuszcz zjedzony nie przekształca się w tłuszcz odłożony.

  To nadmiar węglowodanów przy obecności zjedzonego tłuszczu są zamieniane w tłuszczyk – sadełko. Sam tłuszcz fizycznie nie zostanie przekształcony w organizmie w tłuszcz. A kto ciekawy niech poczyta biochemię Charpera.

  Dodam że jem max 50g węglowodanów dziennie.

  Przy mojej diecie ok 2,5 roku zajęło mi wymarzone przytycie 5 kg – co by jak szkielet nie wyglądać ani w tłuszcz nie obrosnąć.

  No więc jak ktoś je dużo węglowodanów to rzeczywiście każdy gram zjedzonego tłuszczu sprzyja tworzeniu sadełka – ale nie z tłuszczu a z węglowodanów.

  Pozdrawiam i czekam na swój poniedziałek 😉

 7. Ja własnie niedawno zaczęłam swoja przygodę z bieganiem, a może lepiej powiedzieć z przyglądaniem się sobie i zdrowym trybem życia. Mój przeciętny dzień pracy wygląda tak ze rano bez śniadaniach po kawie, wsiadam w auto jadę do pracy po 8 godzinach przy kompie kilku kawach wracam do domu, zjadam cokolwiek i raczej nie jest to obiad. Czasem jeszcze polatam po mieście, zbliża się wieczór. Po marnej obiadokolacji postanawiam nic już nie jeść, trochę pracy przy kompie( bo jak tu nie zabierać pracy do domu) i telewizorze. Niestety walkę z głodem przegrywam w okolicy 22, wybierając cokolwiek z lodówki. A jak rzucam się na jedzenie to rzadko wybieram Jabłko czy szklankę wody. Efekty takiego trybu życia: dodatkowe kilogramy, zmęczenie, złe krążenie, kiepskie samopoczucie. Podjęłam decyzje ze trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Szybka kalkulacja portfela karnecik czy buty do biegania( które już wcześniej nabyłam drogą kupna). Wybrałam buty. Zaczęłam 2 tyg temu. Biegałam po mieście bo park był za daleko. Zrobiłam jedno okrążenie. Wróciłam mocno zdyszana, a endomondo powiedziało mi ze to były tylko 2km. To było jak policzek. Dziś dobiegam do parku, mam trasę na 7km. Cały czas dopracowuję swoją technikę, biegam wolno i miarowo,truchtem. Biegam co drugi dzień. Do tego doszła zdrowsza dieta. Na razie na wadze nic nie widać, ale bez przesady nie spodziewałam się cudów. Za to jest lepsze samopoczucie więcej siły dzień stał się dłuższy, mam więcej energii. i zapomniałam o najważniejszym. DZIĘKI ZA INSPIRACJĘ!!!! dokształcam się, biegam, ćwiczę gotuję.

 8. Magdalena Gonerska on

  Bardzo podoba mi się Twój blog 🙂 Jestem na początku przygody z bieganiem, choć 5 km już udaje mi się osiągnąć (chociaż tempo ślimacze, ale jak widzę nie powinnam się tym aż tak bardzo martwić :)) ). Będę zaglądać częściej, bo właśnie takiej strony szukałam – ciekawe i mądre rzeczy, trochę wskazówek, ale w przystępnym języku dla TOTALNEGO laika 😉

 9. makeithappen on

  Dziekuje za bardzo fajny artykul. Ja biegam od niedlugiego tak czasu, bralam udzial w maratonie 8km, przygotowuje sie do 21 km we wrzesniu. Potrafie biegac dlugo, minimum godzine, bez zatrzymania i zawsze mialam wyrzuty sumienia ze nie biegam wystarczajaco za szybko. Troche jednak chcialabym przyspieszyc ze wzgledu na wyniki w half maratonie. Dzieki wielkie jeszcze raz

  • ani słowa bo interwały nie spalają tłuszczu – tzn spalają, ale nie tak skutecznie – w trakcie, tylko PO treningu, a nawet dzień później. Zresztą, z interwałami jest bardzo dużo wątpliwości i bardzo duże znaczenie ma to co się robi po powrocie do domu… łatwiej jednak spalać długim biegiem ze spokojnym wysiłkiem.

  • Nie tylko po interwałach ważne jest co się robi w domu. Trening trwa godzinę, dwie. Długodystansowe bieganie powiedzmy 3 z hakiem. Doba ma 24h. Nie ma bata, nieważne co ćwiczysz, jeśli resztę dnia i nocy odpuścisz to zapomnij o efektach. Taka sytuacja. Nie zgodzę się też, że z interwałami jest dużo wątpliwości. Znaczy, ok, zgodzę się jeśli w tym samym momencie przyznamy, że ze zwykłym wysiłkiem aerobowym także wątpliwości są powiązane.

  • wątpliwości dotyczące interwałów wynikają z tego, że to co się dzieje u trenującego w 24h PO treningu jest bardzo zindywidualizowane. Jeden zrobi coś, co będzie bardzo pozytywnym dopełnieniem treningu (np dobrze się odżywi) a inny zupełnie w przeciwną stronę. Wysiłek aerobowy ma w kwestii spalania tłuszczu natychmiastowy sprawdzalny efekt. Im dłużej trwa trening tym więcej energii pochodzi z tłuszczu.

   Nie poczuwam się do wchodzenia w większe szczegóły bo jeśli mi na kursie mówią, że trenerzy się o to kłócą to co ja maluczki mam się wymądrzać 🙂 Teorii tyle ilu trenerów/książek/podręczników/mądralińskich z internetu…

 10. Cześć Arvind, bardzo fajny blog, zlinkowałem i będę zaglądał. Co do artykułu, to od zawsze jakoś mnie te specjalne strefy spalania tłuszczów nie przekonywały. Ostatnio przeczytałem, dosyć już stary, artykuł na bieganie.pl „Mityczna strefa spalania tłuszczów” http://bieganie.pl/?show=1&cat=13&id=1548 i przemawia do mnie przekaz i argumentacja w nim zawarta. Sugestie dla chcących pozbyć się tłuszczu podobne, długie regularne wysiłki na niskim/średnim poziomie intensywności jednak argumenty przemawiające za taką strategią kompletnie niezwiązane z jakoby istnieniem specjalnej „efektywnej strefy” spalania tłuszczów.

  • Mityczne to mogą co najwyżej być „liczby”, w sensie dla każdego inaczej może ta strefa wyglądać ale zdaje się, że zaznaczyłem, ze trzeba odnaleźć swoją a te „schematy” starają się nas na nie nakierować (czyli np szukaj raczej przy średnim wysiłku niż przy maksymalnym czy zerowym).

 11. O tak, moje początki „biegania” właśnie tak wyglądały. Na rowerze spoko, na rolkach fajnie, a bieganie było mordęgą przez zaciśnięte zęby. Potem zacząłem truchtać i robić marszo-biegi i zrobiło się lepiej. A potem z przyczyn szpitalnych musiałem zrobić sobie dłuższą przerwę i muszę się teraz zebrać do powrotu.

 12. Ha! No właśnie. Ja zaczęłam biegać bo chciałam schudnąć i jeść więcej owoców. Od początku biegałam dość szybko jak na własne predyspozycje. Potem zaczęłam brać udział w biegach na 5km i robić zyciowki a potem zrodził sie pomysł ze pobiegnę w półmaratonie ale nie zeby pobiec tylko zrobić dobry czas. Zdrowo sie odżywiam, naprawdę ponadprzeciętnie można rzec, zgodnie z zaleceniami dietetyka sportowego a waga jak na początku spadła tak teraz stoi, mimo ze biegam. No ale właśnie…biegam szybko, jem ok 1650kcal , jem węgle w postaci kasz, owoców i warzyw… Czy to znaczy ze powinnam po prostu biegać wolniej? A na horyzoncie udział w pierwszym w życiu maratonie.. Tylko jak będę chudsza to i sama z sobą będę sie lepiej czuła i może wynik będzie lepszy… Teraz mimo ze biegam to jeszcze mi cieżko z tymi nadprogramowymi 4kg….hmmmmm bardzo ciekawy tekst! Dzięki

 13. Mam pytanko dręczące mnie od lat.Czy tłuszcz, który odłożył się na moim brzuchu 20 lat temu różni się od tego, co odłożył się np.rok temu…?Wiem, pytanie może i głupie ale ciężko mi zrzucić tłusty brzucho…Pozdrawiam:)

 14. Masz rację ) Ja też się wielokrotnie zrażałem, nie miałem wystarczającej motywacji bo nigdy nie zadałem sobie pytania dlaczego chcę biegać? Ponadto wcześniej nie znalazłem odpowiedniej motywacji, po prostu rezygnowałem z biegania bo nie widziałem konkretnych efektów. W sumie to dzięki smarfonowi zmieniło się moje podejście – aplikacja Endomondo to fajna rzecz dla osób które potrzebują dopingu z zewnątrz. Polecam wypróbować i poczytać o niej więcej na http://www.fit.pl/news/sport/jak-zaczac-biegac-jak-biegac-tak-zeby-schudnac,3748,1,0.html

 15. Przewrotny tytuł, ale sumaa sumaarum cała prawda zawarta. 😉 Tekst powinien być drukowany w prezencie do pierwszych butów biegowych. 😀 Sama doświadczyłam, co w moim przypadku w ogóle nie było wskazane. Zaczęłam biegać wolniej i nie dość, że było mi coraz przyjemniej to jeszcze gubiłam tłuszcz, którego u mnie i tak niewiele. Moje biegowe potyczki i wnioski z nich płynące zamieszczam na blogu. Zapraszam w moje skromne progi http://biegiemdolodowki.pl/

 16. wiadomoscimagdy on

  Tytuł naprawdę bardzo przewrotny… haha ja zacząłem biegać od niedawna i wcale nie chodziło o tym, aby zrzucił wagę – tylko po prostu poczułem, że powinien. Nakłonił mnie też trochę wpis gościa który prowadzi od wielu lat blog o bieganiu http://ksstaszewscy.pl/jak-zaczac-biegac/ Biegać powinno się i należy. Każdy powinien coś pobiegać sam dla siebie.

 17. I would like to show appreciation to this writer just for bailing me out of this particular challenge. Because of looking through the search engines and finding things that were not productive, I thought my entire life was done. Living without the presence of answers to the issues you have fixed through the post is a critical case, as well as the ones which might have badly damaged my entire career if I had not noticed your web site. Your actual mastery and kindness in handling everything was tremendous. I am not sure what I would’ve done if I had not come across such a solution like this. I can now look forward to my future. Thank you so much for the skilled and sensible help. I won’t hesitate to suggest your web page to any individual who needs and wants tips about this topic.

 18. I truly wanted to post a small comment to appreciate you for some of the splendid tips and hints you are sharing on this site. My particularly long internet lookup has finally been paid with wonderful insight to go over with my close friends. I 'd believe that most of us readers are very endowed to live in a very good site with so many lovely professionals with good basics. I feel really happy to have come across the website and look forward to tons of more thrilling moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

 19. I together with my buddies ended up going through the great guidelines from your web page while before long I got a horrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for those strategies. All of the young men came for this reason very interested to study all of them and have now simply been making the most of these things. Thank you for indeed being well kind as well as for finding this kind of fabulous issues millions of individuals are really desperate to know about. Our sincere apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 20. I precisely had to thank you very much once more. I am not sure the things that I would’ve done without the entire tricks shared by you on such a field. Certainly was a very traumatic situation in my position, nevertheless understanding the very well-written style you solved it made me to weep for fulfillment. I’m happier for the information as well as have high hopes you recognize what a great job you are always doing teaching the rest through your blog. I’m certain you haven’t come across any of us.

 21. I actually wanted to construct a small comment to express gratitude to you for all of the precious hints you are posting here. My time consuming internet research has now been paid with awesome ideas to share with my best friends. I 'd admit that most of us site visitors are very much blessed to exist in a really good website with many perfect individuals with beneficial advice. I feel pretty happy to have seen your entire weblog and look forward to tons of more thrilling minutes reading here. Thank you once more for a lot of things.

 22. I want to show my thanks to this writer for bailing me out of this type of scenario. As a result of checking throughout the the web and getting advice that were not helpful, I assumed my entire life was over. Existing minus the approaches to the problems you’ve solved through your main site is a crucial case, and the ones which might have badly damaged my career if I hadn’t noticed the blog. Your good natural talent and kindness in touching all the pieces was important. I’m not sure what I would have done if I had not discovered such a stuff like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thank you very much for the high quality and amazing guide. I will not think twice to endorse your blog post to any individual who desires recommendations on this area.

 23. I wanted to make a simple remark to appreciate you for the wonderful pointers you are showing on this website. My time-consuming internet investigation has finally been rewarded with incredibly good suggestions to share with my contacts. I would claim that most of us readers are really endowed to dwell in a notable community with so many awesome professionals with great techniques. I feel quite grateful to have come across your website page and look forward to some more thrilling times reading here. Thanks a lot again for everything.

 24. My husband and i got quite glad Raymond managed to conclude his basic research by way of the precious recommendations he made when using the web pages. It is now and again perplexing just to possibly be offering things that many some other people may have been making money from. And we already know we need the writer to give thanks to because of that. All of the illustrations you have made, the easy site menu, the relationships you can make it easier to promote – it’s everything terrific, and it is making our son in addition to us reckon that the content is interesting, which is exceptionally pressing. Thanks for everything!

 25. I have to voice my gratitude for your kindness for persons who should have assistance with the content. Your real commitment to passing the solution along had been exceedingly invaluable and has all the time helped many people like me to attain their objectives. The insightful instruction can mean a whole lot a person like me and additionally to my office colleagues. Thanks a ton; from everyone of us.

 26. I precisely had to appreciate you once again. I do not know the things I would have made to happen in the absence of these basics documented by you relating to such a subject. It seemed to be an absolute terrifying condition for me, however , observing your specialized style you resolved that took me to cry over delight. I’m happy for the support and as well , pray you find out what a powerful job you have been doing teaching the mediocre ones thru a site. Probably you have never encountered all of us.

 27. I not to mention my guys appeared to be reading the great thoughts from your web page and then before long got a horrible feeling I never thanked the website owner for those tips. The young boys ended up for that reason glad to read through them and have in effect without a doubt been taking pleasure in those things. Appreciate your being really considerate and for obtaining this sort of extraordinary guides millions of individuals are really needing to understand about. Our sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 28. I would like to point out my passion for your kindness for all those that really need help with the concept. Your special commitment to passing the solution all around had been incredibly effective and have regularly made those just like me to realize their objectives. Your personal invaluable help implies this much a person like me and much more to my peers. Best wishes; from each one of us.

 29. My spouse and i ended up being now thankful Raymond managed to finish up his basic research from your ideas he was given while using the blog. It’s not at all simplistic just to be giving out guidelines which often a number of people have been making money from. Therefore we know we have got the blog owner to give thanks to for that. All the explanations you have made, the straightforward site menu, the friendships your site aid to promote – it’s all wonderful, and it’s making our son and us consider that that content is pleasurable, which is pretty vital. Thanks for all!

 30. I intended to send you one tiny observation to finally thank you so much over again for your personal stunning information you have documented in this article. This has been simply shockingly open-handed with people like you to supply easily what exactly a few people might have made available for an ebook to get some bucks on their own, specifically considering the fact that you might have done it in the event you wanted. These things in addition acted like the good way to realize that other people online have a similar dreams the same as my personal own to see great deal more in respect of this issue. I know there are some more enjoyable instances in the future for those who scan through your blog.

 31. Thank you so much for giving everyone an extraordinarily terrific opportunity to read articles and blog posts from this blog. It is always so sweet and also stuffed with amusement for me and my office co-workers to search your site nearly 3 times a week to read the latest things you have. And lastly, I’m certainly fulfilled for the mind-blowing thoughts you serve. Certain 4 facts in this article are honestly the finest I’ve had.

 32. My husband and i have been comfortable that Albert could carry out his inquiry while using the precious recommendations he discovered in your blog. It is now and again perplexing to simply always be giving for free secrets and techniques which the others might have been trying to sell. We really discover we have got the website owner to give thanks to for that. Those illustrations you have made, the simple blog menu, the relationships your site give support to engender – it is most fantastic, and it’s helping our son in addition to the family reason why that matter is brilliant, and that is exceptionally mandatory. Thanks for the whole lot!

 33. I want to show my gratitude for your kind-heartedness in support of persons who must have help on this important concern. Your personal dedication to passing the message all through came to be remarkably practical and have in every case encouraged women much like me to achieve their desired goals. This informative facts signifies a lot to me and a whole lot more to my fellow workers. Warm regards; from all of us.

 34. I needed to put you one little bit of remark just to say thanks a lot again about the breathtaking strategies you’ve contributed in this case. It’s simply pretty generous of you to allow unhampered precisely what a lot of folks might have sold for an electronic book to get some money for themselves, primarily now that you could have tried it in the event you desired. These techniques in addition acted to be a good way to fully grasp that the rest have the identical passion similar to my own to figure out many more regarding this matter. Certainly there are some more fun sessions in the future for folks who examine your blog.

 35. I have to show some thanks to you just for rescuing me from this particular setting. Because of checking throughout the world wide web and getting proposals which are not pleasant, I figured my life was done. Existing devoid of the solutions to the problems you have fixed by means of the article content is a crucial case, and the ones which may have in a wrong way damaged my career if I hadn’t come across your website. Your personal skills and kindness in handling a lot of stuff was very useful. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a step like this. I am able to at this time look forward to my future. Thanks for your time so much for this professional and effective guide. I won’t hesitate to refer your web blog to anybody who ought to have counselling about this situation.

 36. I wish to point out my affection for your kind-heartedness supporting those who should have help on this content. Your personal dedication to getting the solution up and down appeared to be incredibly beneficial and has regularly encouraged women just like me to get to their targets. Your personal useful hints and tips can mean this much to me and even further to my colleagues. Thank you; from all of us.

 37. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally marvellous possiblity to discover important secrets from this site. It’s always so useful and jam-packed with amusement for me and my office friends to visit your website particularly thrice a week to see the latest guidance you have. And definitely, we are usually satisfied concerning the powerful solutions served by you. Certain two points on this page are really the best we’ve had.

 38. I and my guys ended up digesting the good information and facts on your web page while the sudden developed a terrible suspicion I had not thanked you for those strategies. All of the women came for this reason glad to see all of them and now have extremely been taking advantage of these things. I appreciate you for getting really helpful and for figuring out variety of high-quality subjects most people are really needing to discover. My personal honest apologies for not saying thanks to sooner.

 39. I and also my pals came reviewing the excellent techniques on your web page while all of a sudden developed an awful feeling I never expressed respect to you for those strategies. Those women are already totally stimulated to read through all of them and have now really been enjoying these things. Appreciate your simply being considerably considerate and also for finding this form of exceptional ideas most people are really desperate to be aware of. My personal honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 40. I really wanted to type a small note to be able to thank you for those great information you are placing at this site. My incredibly long internet research has finally been compensated with incredibly good know-how to talk about with my colleagues. I would assume that most of us visitors are really endowed to be in a fantastic place with so many lovely individuals with very beneficial guidelines. I feel somewhat lucky to have encountered your weblog and look forward to many more fun times reading here. Thanks again for everything.

 41. Thank you so much for providing individuals with such a breathtaking chance to discover important secrets from this website. It really is so cool and packed with a good time for me and my office colleagues to search your blog at least three times in a week to study the latest guides you have. Of course, we’re usually happy considering the attractive points you serve. Selected 4 facts in this article are ultimately the most beneficial we have had.

 42. A lot of thanks for all of your work on this web page. Kate loves participating in investigations and it’s really easy to see why. I know all relating to the compelling manner you provide worthwhile guidance via your web blog and as well as foster contribution from other individuals on the concept plus our favorite girl is always studying so much. Take advantage of the rest of the year. You have been carrying out a stunning job.

 43. I want to show appreciation to this writer just for bailing me out of such a crisis. Just after checking through the world-wide-web and coming across notions which are not powerful, I assumed my entire life was well over. Being alive without the strategies to the issues you’ve resolved all through your main posting is a critical case, as well as ones that could have badly damaged my entire career if I had not encountered the website. Your know-how and kindness in controlling a lot of things was priceless. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a step like this. I can at this time look forward to my future. Thanks for your time so much for the expert and results-oriented guide. I won’t think twice to endorse your blog to any person who would like care on this problem.

 44. I must convey my gratitude for your kind-heartedness supporting people that need help on this idea. Your special commitment to getting the message up and down had become exceptionally good and has specifically enabled men and women like me to reach their objectives. Your amazing useful suggestions means this much a person like me and additionally to my office workers. Best wishes; from all of us.

 45. I would like to point out my admiration for your kindness giving support to individuals that need help on the content. Your personal dedication to passing the message throughout ended up being surprisingly important and has constantly allowed many people much like me to reach their goals. Your new helpful report indicates a great deal a person like me and especially to my colleagues. Warm regards; from each one of us.

 46. I simply want to mention I am new to blogs and definitely liked your blog site. Likely I’m want to bookmark your website . You definitely come with perfect article content. Thanks a bunch for sharing with us your web-site.

 47. I precisely wanted to thank you very much again. I’m not certain the things I would’ve created without the solutions contributed by you about such a problem. Previously it was an absolute troublesome issue for me, but spending time with this expert fashion you managed the issue forced me to jump with contentment. I will be happier for your assistance and then expect you comprehend what a powerful job that you are doing teaching many people all through your blog post. I am certain you have never got to know any of us.

 48. A lot of thanks for every one of your efforts on this blog. My mother really likes conducting internet research and it is easy to understand why. Most people hear all about the powerful medium you convey efficient suggestions by means of this blog and in addition cause contribution from the others on the theme then my princess is really learning a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You are always conducting a great job.

 49. Thanks for each of your effort on this web site. Ellie really likes getting into research and it’s easy to understand why. A number of us hear all concerning the compelling method you convey vital information through this blog and foster response from people on this situation plus our favorite princess is without a doubt understanding a great deal. Take pleasure in the rest of the year. You have been performing a tremendous job.

 50. I wanted to put you a very small observation to finally say thanks over again on your pleasing things you’ve provided on this page. It was simply pretty open-handed of people like you to offer publicly what exactly most people could have supplied as an ebook to get some money for themselves, most notably since you could have done it if you decided. The smart ideas also acted as the good way to recognize that most people have the identical eagerness similar to my own to know more in terms of this issue. I believe there are millions of more pleasant periods ahead for individuals that looked over your website.

 51. My wife and i ended up being so happy when Albert managed to complete his studies while using the precious recommendations he made while using the web page. It is now and again perplexing to just be giving out things that the rest have been making money from. Therefore we recognize we now have you to give thanks to for that. The illustrations you have made, the straightforward site navigation, the friendships you can make it possible to instill – it’s many fantastic, and it is making our son and us consider that that concept is thrilling, and that’s extremely mandatory. Many thanks for the whole lot!

 52. I want to convey my respect for your kind-heartedness for persons who have the need for help with this important study. Your personal dedication to passing the message across ended up being rather insightful and have continually allowed others much like me to reach their endeavors. Your new warm and helpful hints and tips denotes much to me and even further to my office workers. Best wishes; from all of us.

 53. Thank you for all of the labor on this site. My mom takes pleasure in engaging in research and it’s easy to understand why. I hear all of the dynamic ways you convey helpful thoughts by means of your web site and attract response from some others on that subject matter while our princess has always been understanding a great deal. Take advantage of the remaining portion of the year. You are conducting a pretty cool job.

 54. I in addition to my guys ended up going through the nice hints from the website and then quickly developed a horrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those strategies. The ladies had been totally very interested to study them and now have extremely been loving those things. Thanks for getting well kind and also for deciding upon this kind of brilliant tips millions of individuals are really eager to be informed on. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 55. I would like to express some thanks to this writer for rescuing me from such a issue. As a result of surfing around through the internet and getting suggestions which are not productive, I figured my life was done. Living minus the strategies to the issues you’ve resolved by means of your main blog post is a critical case, as well as the ones which may have negatively affected my career if I had not noticed your blog post. Your own understanding and kindness in taking care of a lot of stuff was precious. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t encountered such a point like this. I’m able to at this point look forward to my future. Thank you so much for the expert and result oriented guide. I will not hesitate to recommend the blog to anybody who needs direction on this topic.

 56. My husband and i were so contented that Raymond managed to finish up his web research because of the ideas he received in your web site. It’s not at all simplistic to just be giving for free techniques which other folks might have been trying to sell. We discover we’ve got the website owner to be grateful to for this. The specific illustrations you have made, the simple blog navigation, the friendships you can help to foster – it’s mostly wonderful, and it’s really letting our son in addition to the family do think this content is exciting, which is really pressing. Thanks for the whole lot!

 57. Thanks a lot for providing individuals with an exceptionally superb chance to read from this website. It’s usually very beneficial plus full of amusement for me personally and my office mates to visit your blog really 3 times in a week to find out the latest stuff you have got. And indeed, I’m just usually amazed with your great information served by you. Some 4 ideas in this article are completely the simplest I have had.

 58. I am only writing to let you be aware of of the fantastic encounter our daughter undergone studying yuor web blog. She picked up too many pieces, including how it is like to possess a great helping mood to make the rest easily grasp specific specialized topics. You actually exceeded visitors’ expected results. Thanks for supplying such useful, healthy, explanatory not to mention fun guidance on that topic to Ethel.

 59. I definitely wanted to send a brief word in order to appreciate you for some of the nice instructions you are giving out at this website. My prolonged internet search has finally been recognized with sensible ideas to go over with my colleagues. I 'd say that many of us visitors actually are unquestionably fortunate to be in a magnificent website with very many marvellous people with good tricks. I feel pretty privileged to have seen your entire webpages and look forward to many more cool times reading here. Thank you again for everything.

 60. I intended to send you one little remark to be able to thank you very much once again just for the unique ideas you’ve featured on this page. It’s simply surprisingly open-handed with people like you giving extensively precisely what some people could possibly have marketed for an e book to get some profit for their own end, chiefly given that you could have done it in the event you desired. These basics also served as the fantastic way to be aware that many people have a similar fervor really like mine to realize a little more with regards to this issue. I am sure there are several more pleasurable opportunities ahead for individuals who browse through your blog post.

 61. Thank you so much for providing individuals with remarkably special opportunity to read from this blog. It’s always very awesome plus packed with fun for me personally and my office fellow workers to visit your web site at a minimum thrice in a week to study the latest items you have. And lastly, I am usually pleased concerning the dazzling things served by you. Certain 4 ideas on this page are undeniably the best we’ve had.

 62. I precisely desired to say thanks all over again. I’m not certain the things that I might have done in the absence of the type of opinions shared by you over such problem. Previously it was a real frustrating issue for me, but taking a look at your expert approach you processed the issue made me to cry over fulfillment. I will be grateful for the information and as well , believe you realize what a powerful job you are always doing training most people with the aid of your web page. Most likely you’ve never met all of us.

 63. I needed to send you a tiny remark in order to thank you so much once again for your marvelous tricks you’ve shared at this time. This is so tremendously open-handed with you to give publicly precisely what numerous people would’ve advertised for an e-book to get some dough on their own, particularly since you might have tried it in case you decided. These principles likewise acted to become a great way to fully grasp many people have the identical desire really like my personal own to grasp a good deal more in terms of this condition. I’m sure there are some more pleasant sessions ahead for people who scan your website.

 64. I and also my buddies happened to be viewing the best procedures from the blog while all of a sudden got a horrible feeling I had not expressed respect to the site owner for them. These ladies were excited to learn all of them and have in fact been taking pleasure in those things. Thanks for simply being very considerate and then for picking out this form of incredibly good subject areas most people are really needing to be informed on. My personal honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 65. A lot of thanks for your whole efforts on this site. Gloria take interest in setting aside time for internet research and it is simple to grasp why. Many of us notice all of the powerful tactic you present important guidelines by means of your web blog and in addition strongly encourage participation from website visitors on the matter then our favorite daughter has always been becoming educated a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the year. You have been conducting a first class job.

 66. I precisely desired to thank you very much once more. I do not know the things that I could possibly have created without those tricks revealed by you over such a question. It had become the daunting setting in my circumstances, but observing the expert way you solved the issue made me to weep for contentment. Extremely thankful for this assistance and hope that you realize what a powerful job you have been accomplishing teaching most people by way of your blog. Probably you’ve never got to know any of us.

 67. I enjoy you because of each of your work on this web page. My daughter take interest in managing investigations and it’s easy to understand why. Many of us notice all regarding the compelling form you render great tips and tricks on this blog and as well as cause contribution from others on this concern and our favorite simple princess is actually becoming educated so much. Take pleasure in the rest of the new year. You are always performing a first class job.

 68. I am only writing to make you understand of the fine discovery my cousin’s girl went through viewing your web page. She mastered a lot of issues, with the inclusion of what it is like to have a very effective helping style to let many others completely master selected impossible subject matter. You actually did more than people’s expectations. I appreciate you for displaying such good, trustworthy, edifying and also easy tips about the topic to Ethel.

 69. I definitely wanted to develop a brief remark in order to thank you for some of the unique facts you are giving on this website. My considerable internet lookup has at the end of the day been compensated with reliable points to exchange with my contacts. I would repeat that many of us website visitors actually are definitely blessed to dwell in a fantastic place with many wonderful professionals with insightful strategies. I feel very much blessed to have encountered your entire webpage and look forward to some more cool minutes reading here. Thanks once again for everything.

 70. I and also my guys appeared to be analyzing the nice ideas on the blog and all of a sudden I had an awful feeling I had not thanked the web site owner for them. Those women happened to be consequently very interested to learn them and already have really been using these things. Appreciate your indeed being simply kind and for figuring out varieties of brilliant subjects most people are really desirous to be aware of. My sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 71. I really wanted to type a quick remark to be able to express gratitude to you for these unique tricks you are sharing on this site. My time-consuming internet research has at the end of the day been rewarded with pleasant information to write about with my partners. I would state that that most of us readers actually are quite blessed to exist in a notable place with so many outstanding people with interesting guidelines. I feel very much lucky to have discovered your entire weblog and look forward to some more exciting moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 72. I actually wanted to write down a small remark in order to appreciate you for these precious techniques you are posting on this website. My prolonged internet look up has at the end of the day been honored with excellent suggestions to write about with my friends and family. I would point out that many of us site visitors are rather endowed to exist in a fine site with many brilliant individuals with very beneficial basics. I feel truly blessed to have seen your website and look forward to really more thrilling minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 73. I have to show some appreciation to this writer for bailing me out of this particular situation. After scouting throughout the online world and coming across tricks which are not beneficial, I assumed my life was over. Existing without the strategies to the difficulties you’ve fixed all through your entire website is a serious case, as well as the ones which might have in a negative way damaged my career if I had not discovered the website. Your good training and kindness in controlling all areas was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a solution like this. It’s possible to at this point relish my future. Thank you so much for the professional and results-oriented help. I won’t hesitate to suggest your blog post to anybody who needs to have guidelines on this subject.

 74. I really wanted to construct a quick word to say thanks to you for these pleasant tips and tricks you are writing here. My prolonged internet lookup has at the end been honored with pleasant details to go over with my guests. I would express that we site visitors actually are undoubtedly blessed to live in a good community with very many outstanding individuals with very beneficial plans. I feel quite privileged to have encountered your web site and look forward to many more exciting moments reading here. Thanks once more for a lot of things.

 75. My husband and i have been quite excited Albert could complete his research with the ideas he came across in your blog. It’s not at all simplistic to simply always be offering information a number of people have been trying to sell. And now we know we need you to appreciate for this. The main illustrations you have made, the simple site menu, the relationships your site make it possible to create – it’s many spectacular, and it’s making our son in addition to the family know that that matter is thrilling, which is incredibly pressing. Thanks for all!

 76. I have to convey my admiration for your kind-heartedness supporting those people that need help with this important matter. Your very own dedication to passing the message around came to be wonderfully beneficial and have in most cases empowered associates just like me to reach their targets. Your own valuable key points signifies a lot to me and further more to my colleagues. With thanks; from each one of us.

 77. I intended to write you the little note to say thank you again for the nice views you have provided here. It’s so unbelievably generous with people like you to present without restraint what exactly many individuals could possibly have offered for sale for an e-book to help make some cash on their own, most notably since you might well have tried it in the event you decided. These techniques likewise worked like the good way to be aware that the rest have the same dream like my own to figure out more on the topic of this problem. I believe there are many more fun moments in the future for many who looked over your blog post.

 78. I wish to express thanks to you just for rescuing me from this crisis. Because of surfing around through the world-wide-web and obtaining ways that were not helpful, I assumed my life was gone. Being alive without the presence of solutions to the difficulties you’ve sorted out all through your report is a crucial case, as well as the ones which may have in a wrong way damaged my entire career if I had not discovered your blog post. That talents and kindness in dealing with all the details was valuable. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can at this moment look forward to my future. Thanks for your time very much for your expert and effective help. I won’t hesitate to propose the sites to any individual who requires guidance about this issue.

 79. I am glad for commenting to make you be aware of of the terrific encounter my friend’s princess developed going through the blog. She even learned numerous issues, which included what it is like to have an awesome teaching nature to let the others completely completely grasp specified extremely tough matters. You undoubtedly did more than her desires. I appreciate you for coming up with the practical, trusted, educational and in addition fun tips about that topic to Lizeth.

 80. I want to express some appreciation to the writer for bailing me out of this particular challenge. After researching through the internet and coming across tricks which are not powerful, I believed my life was over. Being alive devoid of the approaches to the problems you’ve solved by means of your main post is a serious case, and the ones which could have in a negative way affected my entire career if I had not discovered your website. Your own personal ability and kindness in handling almost everything was excellent. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a stuff like this. I can at this time look forward to my future. Thanks very much for this professional and results-oriented help. I will not hesitate to endorse your web blog to anybody who desires care about this topic.

 81. I am just commenting to make you understand of the amazing discovery our princess undergone studying your webblog. She learned several details, including how it is like to possess an ideal coaching character to have the rest with ease learn certain very confusing subject matter. You really did more than visitors’ expectations. Thanks for supplying such productive, dependable, informative and as well as fun tips on this topic to Mary.

Leave a Reply