Design for Laziness – Wykorzystaj swojego lenia

0

Podczas gdy większość z nas próbując zrobić coś dobrego – nowego dla siebie to sięgamy po plany treningowe, dietetyczne, nowe nawyki, nowe sztuczki jak żyć zdrowiej, lepiej… i często efekt jest nijaki. Po jakimś czasie starań zwyczajnie nasza codzienność rozmija się z tym co “zaplanowaliśmy by żyć lepiej”.

A co gdybyśmy zaplanowali jak NIE ŻYĆ źle?

— Tego wpisu możesz wysłuchać w wersji rozszerzonej w podcaście

Design for laziness

To urocze pojęcie projektowania pod lenistwo to koncept, który sugeruje

  • przyjrzeć się swojej codzienności,
  • zlokalizować złe nawyki
  • zamiast je zmieniać na lepsze – utrudnić im realizację

W przykładach:

Masz problem z podjadaniem chipsów? Nie kupuj brokułów, schowaj chipsy, albo lepiej, połam je, bo ciężko się je połamane, nadal są, nadal smakują, ale jest to upierdliwe babranie się w kruszcu przypraw i tłuszczu.

Masz problem z  nadmiernym oglądaniem seriali leżąc na kanapie? Nie kupuj “rowerka”, wyloguj się z platformy serialowej. Nie musisz jej kasować, wystarczy się wylogować, samo ta konieczność niewygodnego wprowadzania hasła. Podobny przykład?

Masz problem z nadmiernym graniem? Wyloguj się, albo odinstaluj grę. Nadal jest na wyciągnięcie ręki, ale wymaga każdorazowo wysiłku w postaci cierpliwości do zainstalowania gry od nowa.

Jak widzisz w żadnym z tych przykładów nie tworzymy nic nowego, a jednak eliminujemy ryzyka częstego kontaktu z tym co nam przeszkadza. Nie usuwamy tego całkiem – możecie nadal spokojnie zjeść, obejrzeć, pograć w weekend kiedy jest czas na zalogowanie, pobranie gry itd. Ale w codzienności wypełnionej innymi zadaniami te małe przeszkody potrafią sprawić, że zły nawyk zniknie.

I powiedzcie, czy to nie brzmi ŁATWIEJ niż tworzenie nowych rozwiązań?

Jaki nawyk czy element codzienności chcielibyście u siebie wyeliminować najpierw i jaki macie pomysł na jego utrudnienie?

 

Share.

About Author

Hej, jestem autorem bloga Fitback.pl . Chciałbym Ci pokazać jak możesz przedłużyć swoje życie jednocześnie korzystając i czerpiąc z każdego dnia tak jakby jutra miało nie być :) Wierzę, że warto robić to co daje radość dziś ale nie wyjdzie Ci bokiem za lat 10-15. Nie wierzę w drogę na skróty.

Leave a Reply