Insanity, czy warto?

109

Tak jest, dotrwaliśmy do 60 dnia programu Insanity. Programu, który przez wielu nazywany jest najcięższym treningiem cardio ever i w sumie nie dziwi to chyba nikogo. W liczbach – zaczęło nas ponad 60 osób, pierwsze dwa tygodnie wytrwało ponad 40. Na końcu jest nas już kilka osób co i tak jest o wiele wieeele więcej niż zakładane przeze  mnie na wstępie 0 osób na ostatnim fitteście. Czemu 0?

I teraz uwaga! Do osób, które niedawno zaczęły, są w trakcie albo dopiero zamierzają się do tego systemu zabrać. Przeczytajcie do samego końca co mam do powiedzenia w temacie Insanity. Spędziłem nad nim 60 dni albo i więcej bo „szum” zaczęliśmy już w grudniu i naprawdę staram się przekazać w tym tekście pełny obraz sytuacji. Nie ukrywam, że nie chciałem tego pisać wcześniej właśnie ze względu na to, że nie chciałem nikogo demotywować… teraz jednak patrząc na to KTO skończył, myślę, że Ci co mają skończyć i tak skończą… heh, co? strasznie się zapowiada? nie martw się, biorę to na siebie…

Od d*** strony

Może brzydko powiedziane ale taka jest prawda. Branie się za Insanity w celach zrzucenia sporej nadwagi to jest jak rozpocząć pierwsze lekcje nauki jazdy samochodem w Focusie RS na torze Gymkhama. Da się? Pewnie się da. Ale jakim kosztem? Nie martwcie się, nie będę cisnął takimi metaforami i ogólnikami do końca. Dam Wam trochę konkretów bo program na to zasługuje, by go poważnie opisać i dobrze by było byście dotrwali do końca.

Beztlenowo

bpm

wykres z fittestu

Wszyscy wiemy, że najwięcej spalamy w zakresie tak zwanym aerobowym. Magia insanity polega na tym, że stykamy się tam z tak zwanymi odwróconymi interwałami. Czyli bardzo bardzo intensywny wysiłek przez długi czas po czym króciutka przerwa i znów długo intensywnie. Intensywność jest z góry narzucona ale oczywistym jest, że każdy do treningu podchodzi inaczej.. ja podchodzę tak, że daję z siebie 150% bo inaczej po co to robić…

I przez to, że każde jedno ćwiczenie traktowałem jak wyzwanie, jak coś ważnego dla mojego zdrowia bardzo szybko przekraczałem próg anaerobowy i z tlenowego treningu przechodziłem do beztlenowego. I zajmowało mi to ułamki minuty, dosłownie.

Swoją drogą, to jeden z powodów dla którego mi osobiście znienawidzona przez wielu Tanya nie przeszkadzała. Ba, w swoich fittestach pobiłem kilka jej wyników na głowę i to również dzięki niej bo jak już nie miałem sił patrzyłem i myślałem „ona może to i ja”. Wiem jednak, że wiele osób demotywował jej upór, krzywe miny … ja jednak czułem, że przeżywam dokładnie tę samą walkę co ona.

Swoją drogą. Anegdotka mi się przypomniała. Chodziłem ze 2-3 lata temu na siłownię do Holmes Place w Galerii Mokotów. Robiłem tam plan treningowy, który rozpisałem sobie przy pomocy książek, promowanych wtedy przez Men’s Health (autor Kurt Brungardt).

I jest taka scena. O równej godzinie rozpoczynał się regularnie trening brzucha. Wiecie, przychodzi trenerka, gwiżdże ze trzy razy, kto chce ten zostawia co robi i idzie do niej, bierze matę i kładzie się na ziemi. I jedziemy z ćwiczeniami.  Ja na tamtym etapie NIE ROBIŁEM BRZUSZKÓW. Inaczej powiem, NIGDY nie robiłem brzuszków, tak z własnej woli.. pompki robiłem setkami, brzuszków ani trochę.. bo to boli 😛

No i ok, uznałem w końcu trzeba coś zmienić. Trenerka zarzuca pierwsze ćwiczenie. No to ja cisnę. Pełne skupienie na mięśniu i każdym słowie trenerki. Skupcie się na tej partii brzucha, teraz na tej, teraz na tej. Wytrzymajcie w tej pozycji itd.

Zaciskam mocno zęby i mam dość. Czuję jak mi pot napływa do oczu. Wycieram je, patrzę, a 7 facetów obok mnie robi sobie te ćwiczenia jakby robili sobie kanapeczki. Niewzruszeni, ot powtórzenie jeszcze 10 i tyle… nawet jeden się nie spocił. A ja dalej… czuję, że mi zaraz brzuch wypali.

20 minut później. Trening się skończył. Ja się zwijam z podłogi (dosłownie), zupełnie mam dość, zdemotywowany ale dumny, że dotrwałem. Podchodzę do trenerki z mizerną twarzą a ona do mnie „Dziękuję, że Pan do nas dołączył, przynajmniej Pan jeden dawał z siebie wszystko i poprawnie wykonywał ćwiczenia”… po czym z pogardą popatrzyła na pozostałych a ja … a ja nagle poczułem się jak 185 cm wzrostu, 120 w klacie i krata przebijająca przez skórzaną kurtkę.

Kurtyna.

Wracając do Insanity i jego intensywności. Trening anaerobowy nie jest zły. Ma swoje zalety. Zwiększa wydolność tlenową, wzmacnia mięśnie i uodparnia nas na ból mięśniowy. Z takim treningiem faktycznie można się nieźle wyrzeźbić… Ale czy o to nam chodzi? Niektórym tak, ale większości Fitbackowiczów raczej nie… Decydując się na Insanity większość z Was zakładała raczej zrzucenie brzuszka. Tak pisaliście w komentarzach….

The Bright Side

Czyli co, Insanity nie nadaje się do zrzucania brzucha? Nadaje. Ale nie do końca przez „program” sam w sobie. Cała magia Insanity! tkwi w jego wizerunku. Program jest tak cholernie ciężki, że strasznie łatwo w niego uwierzyć. A głównym problemem z motywacją do np biegania czy prostych ćwiczeń aerobowych w domu jest właśnie brak wiary w nie.. brak zrozumienia, że to wcale nie skrajne wysiłki pomogą nam się pozbyć zbędnego balastu..

no bo jak uwierzyć, że wystarczy godzinkę potruchtać i brzuszek zacznie znikać? przecież wszyscy by wtedy truchtali! ano by truchtali, gdyby uwierzyli i spróbowali..

Insanity pomaga ruszyć z kanapy i podjąć niesamowicie ciężkie wyzwanie. Przez 2 tygodnie przetrwało ponad 2/3 z Was! A wśród tych 2/3 były osoby, które w życiu nie przekroczyły progu siłowni! Insanity też dość szybko zmienia sprawność człowieka i choć waga nie pikuje na łeb na szyję to jednak chcemy go więcej bo z tygodnia na tydzień czujemy (mimo bólu), że jesteśmy coraz sprawniejsi… a to fajne uczucie.. zwłaszcza, kiedy przychodzi do testu a tu się okazuje, że robimy nawet DWA RAZY więcej powtórzeń wszystkiego i czujemy, że był zapas energii na lepszy wynik…

Ale jednak ktoś zrzucił

Prawda. Są osoby, którym brzuszek „zmalał”. Ja jestem jedną z tych osób. Jednak waga stoi oczywiście w miejscu bo w miejsce tłuszczu weszły mięśnie a te też ważą.

No i druga sprawa. Darek podesłał mi na początku nagranie z treningu swojego i z przykrością obaj stwierdziliśmy, że nie wykonywał on tych ćwiczeń tak jak powinien. Wynikają z tego dwie ważne sprawy – raz, że przez to też miał mniejszą intensywność treningu a co za tym idzie, faktycznie mógł mieć tętno na poziomie spalania a dwa, że przez to też nie wykorzystywał na max każdego jednego treningu więc i efekt końcowy pewnie byłby słabszy.

A same ćwiczenia wykonywał tak a nie inaczej bo były po prostu bardzo ciężkie. Każdy kto zaczął wie, że przez te dwa pierwsze tygodnie zaszła w nim niesamowita zmiana. O ile na pierwszym fitteście wyzywaliście i mnie i Shauna i wszystkich innych od najgorszych o tyle na drugim sami nie mogliście się sobie nadziwić, jak poprawiła się Wasza sprawność i jak to możliwe, że tak szybko taka zmiana!

No i pamiętajmy, KAŻDY ruch w mniejszym czy większym stopniu będzie nas wizualnie poprawiał, jeśli będzie wykonywany regularnie. Insanity narzuca nam z góry plan, plan gęsty i intensywny, ale plan, który usuwa zupełnie wątpliwość „to za co by się dziś złapać”. Nie ma mowy o wymówce „nie wiem co by porobić” i nagle na rozmyślaniach tracimy 3 godziny i już nie ma czasu na sam trening.

Ja z kolei nie tyle „zrzuciłem” co zmniejszyłem obwody w „tłuszczu” i wyszczupliłem swoją „budowę”. Mam wizualnie widoczne zmiany ale niestety nie są to zmiany rodem z reklamowych fotek Insanity… i to nie jest wina programu, tylko moja… czemu?

Shake that ass

szejkology

Nie wiem ile osób zwróciło na to uwagę ale Insanity to dwa elementy. Program Treningowi i Dieta… taaaa, wiem, że już wiecie, co chcę powiedzieć. Ten pierwszy element nas wzmocni, poprawi nasze FitTesty, samopoczucie i satysfakcję ze swojej sprawności…

Ten drugi element – czyli dieta – buduje wielki chiński mur między mną a człowiekiem z okładki Men’s Health…

Dieta Insanity opiera się w dużej mierze na tym, co firma Beachbody (ta sama, która ten trenign wypuściła na świat) sprzedaje. Czyli na szejkach i planie żywieniowym, w którym część posiłków można zamienić na „Shakeology”.

Samym treningiem to mięśnie można rozkręcić a potem .. spalić 🙂 bez odpowiednich dodatków w postaci szejków regeneracyjnych czy budulcowych (gainery etc.) z treningu na trening ja osobiście czułem się coraz mocniejszy ale i mówiąc wprost –  mniejszy. Moje obwody jak zmierzyliśmy stoją w miejscu raczej (ku memu zdziwieniu) ale czuję, że teraz większą rolę w tej objętości zajmują same mięśnie a mniejszą tłuszcz.

Wasze przemyślenia?

Podpytałem kilka osób, część zrobiła całość, część zrezygnowała w trakcie z róznych powodów. Oto ich przemyślenia:

Mariusz Skonieczny

„Dotrwałem do końca 5 tygodnia. Musiałem przestać ze względu na 2 rzeczy : 1. Wyjazd tygodniowy na deskę (po prostu nie było tam gdzie ćwiczyć) 2. Po powrocie następny tydzień – tygodniowa choroba. Zdjęcia jakieś tam robiłem wiec mogę jakieś podesłać (tylko bez śmiechu ;)) nawet po tych 5ciu tygodniach zauważyłem zmiany. Moim zadaniem super jest to uczucie kiedy już jesteś powiedzmy na 3cim tygodniu i ćwiczenia nie sprawiają ci już tylko bólu i zakwasów, ale przyjemność z robienia ich codziennie i tylko czekasz na kolejną dawkę”

Darek Kabulski

„Insanity z Fitbackiem nie było dla mnie czymś nowym. Pierwszy raz fit test zrobiłem tydzień przed Maratonem Warszawskim 2012, ale na tym się skończyło. Dopiero Fitback pomógł mi w systematyczności w wykonywaniu treningów. Wytrwałem tylko dwa tygodnie, ale dla mnie, jako biegacza z 5 letnim stażem, miłośnika jazdy rowerem było to coś nowego. Jest to rodzaj wysiłku, którego dotychczas nie znałem. Po dwóch tygodniach z Insanity wróciłem do biegania i biegło mi się tak lekko jak nigdy Ciężko mi sobie wyobrazić efekty jakie ten program jest w stanie dać po 8 tygodniach. Zdecydowanie polecam. Mała rada – nie zrażajcie się na początku. Poziom trudności jest wysoki, dlatego dostosuj trening do siebie.”

Lena Dąbrowska (ukończyła całość)

„Przedmówcy napisali już chyba wszystko co najważniejsze o minionych dwóch miesiącach i Insanity i nie mogę się z Nimi nie zgodzić. Wycisk jest solidny, w dodatku gdy patrzy się na treningi z boku, zrobienie programu sprawia wrażenie niemożliwego. I dlatego warto się z nim zmierzyć – gdy się już bowiem zacznie, to okazuje się, że dzień po dniu, tydzień po tygodniu poszczególne ćwiczenia, utrzymanie tempa czy też zrobienie pełnego obwodu przychodzi łatwiej. Długo chyba nie zapomnę satysfakcji, jaką poczułam, gdy pod koniec pierwszego miesiąca zrobiłam wraz z grupą Shauna T całą pełną rozgrzewkę w ich tempie i nie robiłam w jej trakcie przerw. Podkreślam – rozgrzewkę. Niby mała rzecz, ale niezmiernie się z jej powodu cieszyłam I to jest fakt – po pierwszym miesiącu kondycja i siła są w o wiele lepszej formie niż na początku. Po drugim miesiącu jednak czuję się odrobinę wypalona. Może to dlatego, że gdy oswoiłam się z poziomem wysiłku drugiego miesiąca, spróbowałam wrócić do regularnego biegania – niestety mój organizm był innego zdania i wysłał mi nieprzyjemny, acz czytelny komunikat o przeforsowaniu więc.. zostałam przy Insanity (szczęśliwie nie miałam na ten rok ogromnych planów związanych z 8.PW, więc z żalem, ale pozwoliłam sobie na chwilę odłożyć bieganie na półkę) no bo skoro już zaczęliśmy, to trzeba było skończyć Po komunikacie forma trochę mi się załamała, kilka treningów pozamieniało się kolejnością, trzy wypadły. No i trzasnęły 2 miesiące, a ja mam wrażenie jakby ten 7 stycznia był przedwczoraj 2 miesiące, w których de facto głównym punktem dnia był trening Insanity 2 miesiące, w ciągu których przerobiłam w trakcie treningów chyba wszystkie emocje, jakich nie doświadczyłam dotąd na jakichkolwiek treningach A żeby się już nie rozpisywać zbytnio – dla mnie (obok samego ukończenia Insanity i wyraźnej poprawy wyników fit testu) największym sukcesem jest brzuch, którego istnienie po tych treningach wreszcie poczułam i hasło „keep the core tight” nie brzmi już dla mnie jak czarna magia no i pompki..to była fenomenalna motywacja do tego, aby wreszcie nauczyć się robić porządne pompki”

Łukasz Remisiewicz (ukończył całość)

„Insanity ? to tak mocno kojarzy mi sie ze słowem insane czyli jak by nie patrzeć – obłąkany, szaleńczy. A jak by doszukać się na sile to „in sane” – w zdrowiu. Dla mnie to wyzwanie, żeby przez 63 dni starać się zmierzyć z samym sobą. Najpierw pierwszy fit test, który wypadł całkiem nieźle bo wyniki nawet lepsze jak ci w telewizorze. Później pierwszy trening gdzie myślałem ze umieram, ale już po kilku dniach przyzwyczajasz organizm i ja szczerze mówiąc wracałem do domu i szybko po pracy cisnalem bo sie doczekać nie moglem. Podczas wyjazdu do UK musiałem meble poprzestawiać w pokoju hotelowym żeby moc robić program – w końcu nie ma przebacz :)) no i później nadchodzi kolejny ciężki moment, jak wchodzi się w drugi miesiąc. Ćwiczenia już zajmują pełną godzinę i są bardziej hardcorowe, ale jaka radość po :)) W sumie to chyba nigdy nie piłem w tak krótkim przedziale pełnych butelek wody. Program bardzo fajny, aczkolwiek trzeba przyznac ,ze ciezki do wykonania. Niby godzina tygodniowo, ale czesto nie jest latwo ja wsadzic, bo rano przed praca nie da się – przynajmniej ja nie dawalem rady, nie mam problemu z bieganiem czy siłką z rana, ale insanity – NOT. Po pracy tez coś trzeba załatwić a cisza nocna tez obowiązuje. Do mnie raz sąsiedzi przyszli zapytać czy ktoś gra w piłkę, i od tego czasu musiałem już czasem odpuścić insanity jak było późno, ale w zamian robiłem jakieś interwałowe bieganie. Na pewno będę wracał czasami do filmików, tak żeby poćwiczyć. I to co chyba najważniejsze – sam bym w zyciu tego nigdy nie zaczął…. dzięki Arvind Juneja zmobilizowałem się żeby do stałych treningów na siłce / cross fit / bieganie / pływanie wrzucić jeszcze coś co nie oszukujmy się wyznaczało trochę tryb mojego życia przez ostatnie 2 miesiące. Tak żeby znalezc czas – nawet w kalendarzu to mialem na codzien ) Polecam, ale na pewno jak ktos ma jakas kondycje, dla kogos kto sie w ogole nie rusza – zabojstwo i podsumowujac, kolezana ktora namowilem jak zrobila pierwszy fit test, dzwoni i mowi … ZABA … zajebiste to jest, ale nigdy mi pot z cyckow nie lecial”

Agata Skonieczna

„Ogólnie to wszystko co sama myślę na temat insanity zostało już tu powiedziane. Świetna sprawa, jeszcze lepszy fakt że robiliśmy to w tyle osób więc była motywacja mega. Pierwsze 3 dni myślałam ze umrę z bólu mięśni o których istnieniu nie miałam pojęcia wiec tym bardziej cieszył fakt ze z każdym dniem i treningiem zakwasy znikły a razem z nimi zadyszka. Każdy trening po ogromnym wysiłku pozostawiał uśmiech na twarzy. Niestety dla mnie jako osoby która dawno nie miała takiego wysiłku fizycznego (dobre 3 lata temu siłownia i basen poszły w odstawkę czego żałuję bardzo bo z czasem zabrakło kondycji, chęci i mobilizacji) taka nagła zmiana okazała się kiepska tzn. za szybko chciałam wrócić do formy i musiałam przedobrzyć z rozciąganiem. Skończyło się naciągnięciem mięśnia który nie dawał mi dalej ćwiczyć chociaż. Po paru dniach spróbowałam ponownie ale dalej bolało a ze czekał nas zaplanowany wyjazd na deskę to nie chciałam żeby skończyło się potem zerwaniem mięśnia lub czymś innym i odpuściłam bo i przerwa już była za duża żeby nadgonić. Codziennie patrzyłam na Mariusza jak skacze i ubolewałam ale siła wyższa niestety. Mam nadzieje ze jeszcze uda mi się to kiedyś zrobić całe”

Jacek Stasieluk (ukończył całość)

„siedząc sobie teraz na balkonie w Key West, mając prawie 30 stopni ciepła bardzo miło wspominam swoje ponad 60 dni męczarni z Shaun’en T. Początki były ciekawe, ponieważ ciągle było coś nowego, coś interesującego…i wiele wyzwań dla mnie samego – typu 'ja nie zrobię?’ 🙂 Starałem się regularnie trenować, czasem przy treningach ziewałem, czasem były one w biegu, ale zawsze starałem się wkurzyć się na Tanie, że lepiej jej idzie i zazdrościć ciała samego Shauna :). Opuściłem około 10 treningów, zazwyczaj to były te piątkowe albo sobotnie, ale pierwszy trening opuściłem dopiero w 5 tygodniu 🙂 Wyniki z fittestów były wręcz zaskakujące, a wynik zmian na moim ciele jeszcze większe. Nie przestrzegałem jakoś stricte żadnej diety, bo nie miałem zbytnio na to czasu. Gdybym jednak to zrobił, efekt byłby jeszcze lepszy. Jestem na prawdę zadowolony, ze dzięki ludziom z fitbacku, którzy też brali w tym udział, sprawiło mi to ogromną radość i osiągnięcie całkiem niezłej kondycji. Stając teraz na bieżni, albo wyruszając w teren – biegnąc…5 km nie sprawia dla mnie większego problemu. Czas teraz na półmaraton…białostocki, w maju…więc odpalam miCoach’a i jazdaaa :)”

jacenty

Ja od siebie dodam, że widziałem Jacka PRZED pierwszymi treningami i efekt jest piorunujący bo brzusio miał taki, że BEZ absa przebijał mu przez wszystko co miał na wierzchu 🙂 Teraz jest 1/2 człowieka.

A ja?

widaccos

Po lewej po pierwszym treningu – stąd się świecę, kto robił fittest ten wie dlaczego, po prawej po ostatnich. Warto wspomnieć, że w międzyczasie robiłem też brzuszki z aplikacją runtastic, biegałem i robiłem wyzwanie Nike+ Kinect. Choć prawda jest taka, że wszystkie te „dodatkowe” aktywności były tylko „dobijaniem” mnie po Insanity 🙂

40-62

Mój wyskok zmierzony przez Nike+ Kinect zmienił się o prawie 20 cm (od 42 do 60) od początku trwania Insanity do przedostatniego jego tygodnia.

Dla mnie kluczowy jest inny efekt. Moja sprawność. Kto obserwował moje wyniki biegowe w zeszłym roku i spojrzy na wykresy w tym ten zobaczy, że moje tempo na tym samym „tętnie” wzrosło o prawie minutę na kilometr… biegam jak inny człowiek, ruszam się znacznie lepiej i sprawniej. Przez chwilę wydawało mi się, że straciłem dużo siły bo miałem problem z wyciskaniem sztangi w staniu (na barki)… po czym 2-3 tygodnie później zorientowałem się, że sztanga nie ma 40kg a 55  z kawałkiem a robię tyle samo powtórzeń co wcześniej zanim padnę 🙂 (padam szybko). Zresztą, spójrzcie sami na moje wyniki Fittestów PRZED i PO. I UWAGA! Po wynik jest wg mnie SŁABY bo byłem zmęczony aktualnie prowadzonymi przygotowaniami do Półmaratonu Warszawskiego i wysokim poziomem trudności już w aplikacjach Runtastic (pompki i brzuszki).

 

69893_504534539604495_1145815869_n

 

Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi. Pierwszy i Ostatni to wyniki testu „sprawności”, który w Insanity robi się co 2 tygodnie. Na dole macie nazwy ćwiczeń i dodałem jeszcze moje tętno mierzone w trakcie tych testów. Na każde ćwiczenie mamy zdaje się minutę więc po ok 20 sekundach przechodzę w beztlenowość (o której pisałem wcześniej). I nie wiem jak reszta, ale ja taką samą intensywność trzymałem na zwykłych workoutach także.

Dla porównania, wyniki Shauna, który ostatnio rozpoczął jeszcze raz swój własny program:

529818_591390477556505_1267586066_nJak widać, nie jest ze mną tak źle ale jeszcze długa droga przede mną do bycia full pro mega ultra hiper fit. Faktem jest też, że część treningów opuściłem z braku sił… no ale przejdźmy do konkluzji…

Wnioski

Zapewne jeszcze do Insanity kiedyś wrócę, do drugiego miesiąca tak dokładnie bo pierwszy był na rozruch i trzeba przyznać, rozruszał mnie solidnie. I to nie tylko mnie. Resztę wniosków przedstawię w formie punktów, żeby było czytelniej.

 • Insanity to skuteczny program, poprawiający sprawność, wydolność i siłę
 • Insanity NIE JEST tak skuteczne w ODCHUDZANIU jak zwykłe bieganie ze względu na ZBYT WYSOKĄ intensywność treningową.
 • Przez zbyt wysoką intensywność może szybko zniechęcić
 • Dzięki tej wysokiej intensywności szybko pojawiają się efekty w postaci lepszej sprawności
 • Lepsza sprawność, którą można zobaczyć w liczbach po raptem 2 tygodniach BARDZO motywuje
 • Insanity wymaga bardzo dużo czasu! Trening jest niby krótki (raptem DO 1h20 minut w 2 miesiącu) ale po nim nie nadajemy się do niczego jak do wsadzenia się do wanny/pod prysznic i to na solidne mycie. Panowie jeszcze to przetrwają bo prysznic i jesteśmy gotowi. Panie jednak codzienne mycie głowy się szykuje… niby po bieganiu też trzeba ale maraton tak nie sponiewiera Wami jak 50 minut Max Interval Plyo
 • Insanity jest głośne. Bardzo dużo skakania. Sąsiadom „na dole” może się to nie spodobać. Przez to też znacznie ciężej trenować wieczorami.
 • Insanity jest zabójcze dla kolan. Jeśli masz nadwagę Twoje kolana i tak mają ciężko. Dodaj do tego MEGA intensywność, masę wyskoków i mocnych lądowań i kontuzja welcome to.
 • Insanity pięknie rzeźbi a w połączeniu z dietą buduje.
 • Bez diety – spala nie tylko tłuszcz ale i mięśnie.
 • Insanity to 6 dni w tygodniu. 6 DNI w tygodniu. To bardzo często. Dla początkujących może być za często.
 • NIC nie stoi na przeszkodzie jednak, by robić tylko wybrane treningi. Np Cardio ABS lub Insane ABS po każdym wybieganiu np 3 razy w tygodniu.

I wreszcie, Insanity daje coś, czego nie dostaniecie od chodzenia na siłownię na TBC, Pure FIRE i inne tego typu cuda… Insanity daje POLICZALNY efekt. Coś, czego ludzie pracujący nie rzadko szukają a nie dostają bo długi czas potrzebny jest by efekt wizualny był widoczny… jednak Insanity jest tak skonstruowane, ze już po dwóch tygodniach widać W LICZBACH, które NIE KŁAMIĄ efekt Waszej ciężkiej pracy. A wygląda to tak (wyniki TYLKO osób, które zrobiły chociaż dwa testy + 2 osoby, które mają jeden ale dołączyły w trakcie) :

Switch Kicks Power Jacks Power Knees Power Jumps Globe Jumps Suicide Jumps Push-Up Jacks Low Plank Oblique
Adam Jesionkiewicz 40 40 50 20 10 10 10 20
Test 2 55 56 100 40 11 17 21 60
Adrian Kociszewski 65 18 56 27 6 12 5 25
Test 2 71 54 68 30 7 14 12 33
Agata Skonieczna 53 46 74 35 11 13 9 61
Test 2 57 59 90 38 13 16 16 86
Agata Zabłocka 120 59 80 31 8 15 8 61
Test 2 127 59 105 60 13 17 21 76
128 60 108 12 17 20 75
Ania Stepien 56 47 93 31 9 18 17 65
Test 2 60 58 114 30 11 21 21 77
68 64 116 37 12 23 26 99
Blogomotive.pl 82 35 56 17 6 8 13 24.
Arvind Juneja 70 44 83 25 7 13 30 57
Test 2 80 73 121 45 10 19 45 84
Ostatni 93 70 132 62 12 29 56 113
Dariusz Kabulski 135 55 93 40 11 21 25 80
Test 2 117 56 103 43 11 22 29 50
Diego de la Vega 41 46 62 30 6 8 16 31
Test 2 53 50 66 31 9 14 19 44
Ostatni 90 51 74 25 11 14 29 54
Dominik Cieszyński 124 66 89 60 13 16 30 50
Test 2 146 76 107 60 14 23 36 120
Ewa Iwaniec 78 50 82 31 9 11 12 47
Test 2 45 50 88 43 12 18 20 46
Jacek Stasieluk 66 50 65 28 7 13 29 48
Test 2 73 69 104 54 12 21 41 64
83 66 102 62 13 23 28 41
Jasiek Rydzyński 45 50 70 10 8 6 7 50
Test 2 52 50 85 30 8 11 16 50
Kinga Szostak 115 55 93 40 11 23 20 60
Test 2 120 60 104 44 13 27 30 80
Konrad Kociszewski 77 30 51 25 6 12 15 30
Test 2 70 53 80 33 8 15 22 37
Konrad Pilarski 55 45 65 19 6 6 15 32
Test 2 59 56 80 26 10 17 20 44
Test 3 63 50 100 30 11 13 19 23
Test 4 64 52 103 40 12 15 20 35
Ostatni 79 60 110 40 10 16 21 42
Kris Gontarek 45 46 95 30 5 14 20 30
Test 2 52 65 97 42 9 17 30 53
66 59 105 46 10 18 30 50
Lena Dąbrowska 50 56 89 26 8 18 9 59
Test 2 58 53 110 28 11 19 21 75
Test 3 60 56 113 30 12 20 26 89
Ostatni 64 57 116 33 12 24 32 94
Leszek Krupiński 40 40 59 25 7 12 15 17
Test 2 45 48 83 35 10 16 20 50
Lukasz Remisiewicz 55 51 100 42 10 15 30 52
Test 2 63 54 110 60 12 18 38 60
Ostatni 68 59 120 70 13 20 42 65
Łukasz Olszak 45 60 100 44 12 24 32 50
Test 2 68 65 122 46 13 24 37 60
Test 3 70 67 107 41 13 23 38 69
Ostatni 76 75 120 78 14 27 51 100
Marcin Mroczek 60 65 99 34 10 16 20 49
Test 2 65 68 113 50 13 19 30 50
Marcin Zaremba 45 52 85 40 9 16 23 37
Test 2 62 62 95 51 17 19 36 55
Mariusz Skonieczny 64 58 90 37 14 14 20 57
Test 2 82 63 117 58 15 21 33 83
Markus Marcinkiewicz 31 32 55 19 5 8 12 31
Test 2 48 48 76 21 6 8 13 40
Marta Mikita 72 53 75 34 12 11 16 41
Test 2 85 59 90 51 14 16 20 54
Test 3 105 57 98 56 12 15 20 67
Test 4 60 62 97 63 13 17 22 70
Ostatni 65 67 110 68 14 20 25 74
Mateusz Grzywa 68 53 100 44 6 9 16 44
Test 2 70 34 112 57 8 13 24 60
Michal Groth 64 51 95 22 7 8 19 44
Test 2 69 57 115 42 13 13 19 55
Patryk Solecki 65 61 94 35 10 16 30 52
Test 2 68 57 104 55 13 21 30 55
Paweł Kicman 50 40 84 11 6 10 16 10
Test 2 57 40 89 21 8 13 21 45
64 55 98 28 10 13 22 52
Piotr Chodosz 55 53 80 30 8 10 11
Test 2 64 55 94 35 11 16 18 34
Przemek Zawadzki 57 47 66 24 7 15 27 36
Test 2 52 55 89 35 10 18 30 60
61 65 100 45 13 23 39 55
Przemysław Gerschmann 63 52 80 61 14 15 22 35
Test 2 120 58 105 45 15 16 23 50
103 70 107 60 17 18 30 58
Rachel Formella 55 36 70 24 8 12 9 60
Test 2 55 50 90 32 10 18 16 70
Tomasz Jaroszek 68 42 78 25 7 13 20 44
Test 2 97 49 91 30 9 19 29 70
Tomek Wyka 50 42 60 15 3 7 10 16
Test 2 50 41 90 23 7 10 23 28

Dla kogo Insanity?

Dla osób, które już chcą się rzeźbić, chcą się budować czy poprawiać swoje wyniki w sporcie. Dla osób, które potrzebują wyzwania. Dla osób, które potrzebują ułożonego programu, który usunie zupełnie opcję „myślenia” i zastanawiania się nad tym „co dziś porobić”. Z insanity nie ma tego „problemu”, jeśli go tak potraktować. Z insanity na pewno zyskacie nowe możliwości. Poprawicie swoje wyniki, Wasze ciało nabierze kształtów itp.

oblique

Dla osób, które „oponkę” traktują z „przymrożeniem oka” bo mają znacznie więcej „elementów” zbędnych – NIE. CHYBA, ŻE pierwsze dwa tygodniem – max pierwszy miesiąc. Drugi miesiąc jest za ciężki. Czytałem przypadki osób, które powtarzały pierwszy miesiąc po 2-3 razy zanim odważyły się przejść do miesiąca drugiego. Niektóre po pierwszym po prostu wzięły się za to co do tej pory chciały spróbować bo Insanity wzbudziło w nich poczucie, że stać ich na więcej niż przypuszczali.

Insanity jest dla osób, którym przeszkadza oponka na brzuchu, nie pod pachami. Przepraszam, że tak obrazowo ale taka jest prawda. Insanity dla takiej osoby jest jak spontaniczny maraton. Można zejść i nigdy nie wrócić do drugiego podejścia…

I 3 nie dlatego.. że znacznie łatwiej, lżej i szybciej spalicie te swoje ukochane zapasy tłuszczyku zwykłym truchtem… takim godzinnym, może dwu… ale bez bólu, bez krzyków, bez spoconych ludzi, którzy gapią się na Was prosto z ekranu i bardziej drażnią niż motywują…I bardzo ważne, żebyście mnie zrozumieli, to jest MOJA OPINIA. Jeśli ktoś zrzuci wagę przy pomocy Insanity a jeszcze wczoraj ledwo schodził z kanapy – szacun. Wg mnie jednak ryzyko dla takiej osoby jest ZA DUŻE. Raz, że serce otłuszczone może nie wytrzymać tak wysokich obrotów, dwa, że stawy pokażą środkowy palec i nie będzie szans spróbować czegoś innego, bardziej skutecznego.

1km, 5km, 10km, Półmaraton, Maraton, Insanity, IronMan 70.3, IronMan

Tak to widzę. Insanity jest wyzwaniem według mnie tego samego kalibru co przebiegnięcie półmaratonu a może nawet maratonu. Wstawiłem PO Maratonie bo maraton zrobiłem (pierwszy nawet na spontanie) a z Insanity miałem nie lada problem. Inny rodzaj wysiłku, prawda, ale i zupełnie inny rodzaj wyzwania. Coś do czego trzeba wg mnie dojrzeć fizycznie. Spróbować może każdy. Pytanie czy każdy powinien. Pytanie, czy TY powinieneś. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu nie masz wątpliwości i odpowiedź jest dla Ciebie prosta. Ja do Insanity chętnie wrócę jak już nie będę miał za sobą wszystkie debiuty…

Pozstałe wpisy z Insanity:

Share.

About Author

Hej, jestem autorem bloga Fitback.pl . Chciałbym Ci pokazać jak możesz przedłużyć swoje życie jednocześnie korzystając i czerpiąc z każdego dnia tak jakby jutra miało nie być :) Wierzę, że warto robić to co daje radość dziś ale nie wyjdzie Ci bokiem za lat 10-15. Nie wierzę w drogę na skróty.

109 komentarzy

  • Hej. Bardzo fajny opis. Moje pytanie to czy korzystałeś może z wersji na xbox Fitnes czyli INSANITY® for Xbox Fitness? Czy orientujesz się czy jest to ten sam trening tzn podzielenie na dni/treningi, testy?

  • Pytanie oczywiście jest do autora tekstu tylko REPLAY nie tu kliknąłem gdzie trzeba 🙂

  • Nie korzystałem. Z tego co patrzyłem jednak wygląda tak samo ALE ocenia bardzo błędnie. Tzn zbyt delikatnie podchodzi do sylwetki i techniki.

   Dla porównania Nike+Kinect widzi nawet cm za nisko jedna z rąk i masz od razu monit.

 1. Przeczytałem całość za pierwszym podejściem!

  Dla mnie insanity to coś co mnie w końcu zmotywowało do ćwiczeń, bo jak wspomniałeś daje policzalne efekty, dzięki czemu człowiek „widzi” poprawę i motywuje to do dalszej pracy.
  Po drugie jestem z siebie zajebiście dumny, że nie opuściłem żadnego treningu, że momentami zrywałem się ze spotkania ze znajomymi, aby zdążyć przed 21, aby do 22 zrobić ćwiczenia.

  Po trzecie dzięki Insanity doszedłem do wniosku, że piwo nie jest mi potrzebne do życia w dniach „pracy”.

  Dzięki insanity (co chyba najważniejsze) straciłem 6 cm w brzuchu. Start miałem przy 99 cm, teraz mam 93!!
  Najbardziej żałuję, że nie liczyłem moich wyników podczas pierwszego FitTestu. Wyglądałem po nim jakby mnie jakiś wielki stwór wziął w paszczę, przeżuł z 30 razy i wypluł. Miałem problem z wejściem do wanny.
  Po tych 63 dniach czuję się zdecydowanie lepiej. Dzięki Arvid za ciągłą motywację. Generalnie dużo Tobie zawdzięczam 🙂
  Poniżej załączam plik z moimi FitTestami 2,3,4 i 5 🙂
  Pozdrawiam
  Kamil Zawadzki
  Ps. Jak zgram zdjęcia z dwóch aparatów podrzucę link do zdjęcia po pierwszym FitTeście i po ostatnim 🙂

 2. Domyślałem, się że Twoja konkluzja będzie miała właśnie taki wydźwięk 😉 Niestety natury nie da się oszukać i biochemia tutaj jasno mówi, na co można liczyć (a na co niekoniecznie) stosując wysiłek w takiej intensywności i tempie.

  Sam się teraz zastanawiam jak na mnie zadziałało by Insanity, bo raczej jestem w tej grupie osób która nie ma czego zrzucać, a raczej wolałaby coś powiększyć i wymodelować 😉 Może jak już się wezmę za HST i je skończę, to spróbuję i tego treningu 😉

  Trzymaj tak dalej, mam nadzieję że jeszcze nie jedna taka akcja nas czeka z twojego ramienia, bo trzeba poruszać to nasze zasiedziałe społeczeństwo, a Tobie udaje się to całkiem nieźle 😉

  Gratuluję też wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w tym morderczym treningu, a zwłaszcza tym którzy pokazali że można dojść do końca 😉

 3. Bardzo fajna recka. Jestem w trakcie ale spokojnie możesz mnie dopisać do tabelki, zamierzam doprowadzić Insanity do końca. Moje wyniki: 1: 59,47,63,26,8,14,24,38 2: 63,60,67,49,11,19,37,58
  Kończę trzeci tydzień i jestem zachwycony programem. Nigdy w życiu nie robiłem nic co wiąże się z tak intensywnym treningiem, choć od roku 3-4 razy w tygodniu odwiedzam siłownię dzięki czemu przy wzroście 172cm schudłem z 87 do 72 kg i zacząłem w miarę fajnie wyglądać. W każdym razie wzrost sprawności widać już teraz, energia mnie roznosi. Chcę więcej 🙂 – Przemek Jaskulski

 4. Spodziewałam się większej ilości treści 😉 ….relacja jest ok. Ja niestety utknęłam na czwartym tygodniu – znowu chora… ale upartość mam i wiem, że jak się pozbieram po choróbsku – program skończę. Ze swojej strony mogę powiedzieć tyle, że widziałam naprawdę dużo programów w podobnym stylu, ale Insanity bije je wszystkie! 🙂

 5. Napisałeś, że nie trzeba koniecznie robić całego Insanity, a niektóre ćwiczenia są warte uwagi same w sobie. Przygotowuję się teraz do swojego pierwszego maratonu ale chciałabym też pracować nad mięśniami (które są mi potrzebne do treningów parkour) Wychodzę biegać 4 razy w tygodniu. Które ćwiczenia z programu byś mi polecił?

  • Polecam np trening Cardio ABS jako dokładkę do każdego biegania. Trwa ok 20 minut, nie ma rozgrzewki, po prostu robisz brzuch.

   Dodatkowo Max Cardio Recovery. To taki trening, który nie wymaga dynamicznego ruchu ale bardzo dużo statycznego rozciągania i ogólnei palenia nóg i budowy ich siły i wytrzymałości. Bardzo ostro.

 6. Ja niestety musiałem odpuścić ostatnie dwa tygodnie treningu ze względu na złamany/potłuczony palec u nogi. W trakcie całego Insanity waga nie drgnęła ani trochę, uparcie stojąc w miejscu. Mimo iż moja sylwetka nieznacznie się poprawiła to w tym punkcie się zawiodłem. Natomiast, tak jak piszesz, sprawność, szybkość i siła zdecydowanie podskoczyły. Pod tym względem Insanity rządzi. I daje też to przeświadczenie, że zasiedziałe przed komputerem ciałko jest jeszcze zdolne do dużego wysiłku.
  A teraz czas rozpocząć powoli sezon biegowy i spalać niechcianą oponkę 😉

 7. gratuluję i zazdroszczę 🙂 ja niedawno próbowałam, oczywiście ignorując powtarzane chyba wszędzie zalecenia „skonsultuj się z lekarzem” („no bo kto to robi??”). Efekt? Kapryśny kręgosłup dał o sobie znać na tyle, że przez 4 dni każdy ruch, w sensie każdy, wywoływał łzy w oczach. No way. Ever. Następnym razem posłucham 😉 Ale bardzo podoba mi się ich system motywowania i zachęcania ludzi do ćwiczeń, mimo cierpienia i pogardy dla siebie też napisałam o Insanity, ale już bardziej w kontekście marketingowym/gier – http://www.soszal.net/insanity-angazowanie-do-szalenstwa/

 8. Pingback: Fitback.pl | Walczymy o formę, bo warto. – Pobiegniemy razem

 9. Witam. Mam pytanie, otóż ukończyłem kilka dni temu program Insanity. Mega zadowolenie, satysfakcja nie do opisania. Ale… teraz czuję pustkę. Żadne ćwiczenia nie dają takiego kopa, i ciągle czuję niedosyt. Brakuje mi insanity, czy jest sens abym zrobił je ponownie drugi raz? Czy może przerzucić się na jakieś inne ćwiczenia? Jeśli tak to jakie? Dodam, że nie mam w domu za dużo przyrządów (praktycznie tylko drążek, ekspander itd), więc chyba P90X odpada? Czekam na pomocną odpowiedź 🙂

 10. Pozdrawiam gorąco Panów z Body-Factory. Chciałem się tam odnieść do ich krytyki ale niestety nie można się tam zarejestrować więc tylko odwołam się do kilku merytorycznych uwag.

  1. Policzalność efektu Insanity. Kolega nie zauważył, że ja nie napisałem o NIEPOLICZALNOŚCI w chodzeniu na siłownię KROPKA. Tylko o niepoliczalności efektów chodzenia na siłowinę NA zajęćia TBC itd itd… jest różnica?

  2. „Nie buduje, bo to jest trening bez obciążenia.” Jeśli trening bez obciążęnia innego niż własne ciało nie buduje, to ja nie mam pytań i zapewne cały świat kalisteniki też nie.

  3. „Masakra interwałowa by poczuć brzuch”. To jest niestety prawda i trenerzy od zajęć fitness niestety stosują metodę – wymęcz im brzuch i będą zadowoleni. Jednak warto było zaznaczć, że to nie były moje słowa.

  Bardzo mnie cieszy, że ktoś o większej wiedzy merytorycznej zechciał zanalizować mój tekst. Szkoda tylko, że zamiast skomentować tutaj i dać innym tę wartościową wiedzę – brawa dla Adama, którego wielkim osiągnięciem jest punktowanie mnie w moich pomyłkach, naprawdę ambicje godne podziwu – rozkręciliście sobie dyskusję na forum, na którym nie można Wam nawet odpisać.

  Co do Maratonu, mam za sobą 3, w tym jeden na spontanie i Wasze słowa, hejty czy wywyższanie się anonimowo na forach tego nie zmieni a ja dzięki nim poczuwam się do prawa porównania czego tylko będę w życiu chciał.. do ich przebiegnięcia.

 11. Pingback: Insanity 2014 – Fittest z Fitback | Fitback.pl

 12. Witam wszystkich
  Chciałbym się dowiedzieć jaką dietę stosowaliście przy INSANITY i czy kupowaliście te shake-i ??
  Pozdrawiam Serdecznie

  Beniamin Klasa

 13. Dzień dobry. Trafiłam tu przypadkowo szukając Informacji o Insanity. Jestem mile zaskoczona stroną, miło się Ciebie czyta i z pewnością będę tu wracać. Po miesiącu ćwiczeń (z chodakowską, mel b, Jillian, czy tam bieganie, codziennie coś) zdecydowałam się na Insanity i jestem zachwycona. Co prawda dostaję po tyłku, ale udaje mi się robić 90% ćwiczeń (ćwiczę dopiero tydzień), dlatego odrobinę zdziwiły mnie Twoje zalecenia odnośnie kolejności celów (…) półmaraton-> maraton->INSANITY. Oczywiście wiem, że to tylko Twoja opinia :))

 14. Bardzo przydatna publikacja 😉 Od dawna słyszę, że ktoś tam sobie robi Insanity, ale dopiero dzisiaj zaczęłam się zagłębiać w temat i trafiłam tutaj. Podoba mi się Twój sposób przedstawienia wyzwania jak i to, że wiele osób się wypowiada na jego temat. Sama mam zamiar zacząć po maturze 🙂

 15. Pingback: Insanity 2015 – Fit test z Fitback [1.02.2015] | Fitback.pl

 16. Ukończyłem INSANITY w 2012 roku 🙂 rewelacyjny program , potem robiłem wszystkie te „dorosłe” workouty które stworzył Shaun T i polecam wam na miłe wspomnienia albo jako rozbiegówka do INSANITY , INSANITY MAX : 30 🙂 od Maja 2014 jestem Instruktorem INSANITY Live 🙂 pozdro !

  • Hej. W zestawach Insanity masz Nutrition Guide. Ja się żywię nieco inaczej bo tam za dużo węgli było z tego co pamiętam ale jak przejrzysz ten guide (pdfy są w sieci) to będziesz miał obraz co potrzebujesz sobie dostarczyć.

 17. Mateusz Mrożek on

  Bardzo fajny artykuł, ale czy będzie to odpowiedni dodatkowy trening dla piłkarza w okresie przedsezonowym(przygotowawczym)? Ostatnie 2 miesiące miałem kontuzje, tak więc zero biegania a jedynie abs + górne partie oczywiście wszystko bezruchu. Teraz już zaczynam powoli biegać i zastanawiam się nad tym treningiem, gdyż potrzebuję z powrotem moją wytrzymałość a do tego chciałbym zwiększyć siłę mięśniową. Robiłem już fit test i wszystko poszło nie najgorzej, zwłaszcza że po kontuzji. Odpowiednio do tabelki 120-70-116-60-16-23-50-57.
  Jakby ktoś coś wiedział to proszę o jakieś rady: asrmateuszmrozek@interia.pl

 18. Skonczylem Insanity. Efekty 11kg mniej i 7cm mniej w pasie. Z tym ze stosowalem diete oparta na miesie, serach i warzywach ok 500-800 kalorii mniej niz moje dzienne zapotrzebowanie.Pod koniec diete troche juz sobie odpuscilem. Posilkow jadlem 4 na dobe. Tryb zycia wybitnie siedzacy (kierowca ciezarowki) wiec oprocz Insanity zadnej innej aktywnosci fizycznej nie wykonywalem. Wg mnie Insanity jest swietne na spalanie tluszczu, przy zastosowaniu odpowiedniej diety.

 19. Pingback: Insanity – Fit test | Fitback.pl

 20. No dobra a czy ktos z Was probowal Focus T25 z Shaunem? Chce poznac Wasze opinie bo na forach głównie opinie kobiet, które najczęściej zaczęły i… na tym opis zakończyły:)

  • Robilem i się tylko poirytowalem. Dodatkowo nie polecam bo tam ani porządnej rozgrzewki ani cool downu, wszystko byle czas oszczędzić.

   Nie ma drogi na skróty.

  • Focusa T25 robiłam od początku zeszłego roku. Od tego programu zaczęłam swój powrót do fitness. Byłam bardzo zadowolona. T25 wprowadził mnie na nowo w świat ćwiczeń fizycznych. Zrobiłam wszystkie trzy etapy Alpha, Beta, Gamma. Do beta nieraz wracam robiąc, któryś zestaw jako dodatkowy trening przy hm…Insanity. Najczęściej dodaję go do Max Recovery.
   Trening super, poprawiła się moja wytrzymałość mięśniowa, wydolność oddechowa i sprawność fizyczna. Nie powiem Ci czy coś schudłam i czy zmieniły się moje obwody, to nie było moim celem. Celem była w ogóle aktywność fizyczna, wyzwanie z samą sobą. Dobry trening na początek…Ja dodawałam co dzień do niego jeszcze jakiś 15-20 minutowy trening z youtuba.
   Po T25, zrobiłam Max 30 potem Insanity. Po zakończeniu tych programów powróciłam znów do Max30-etap 2 teraz jestem na pierwszym tygodniu Insanity etap 2. Powiem tak: lepszych programów niż te z Shaunem nie znalazłam jeszcze. Polecam

  • Krótko i intensywnie. Ja odczuwam zawsze niedosyt. Mam wrażenie, że ktoś mnie na siłę próbuje zmęczyć żebym miał poczucie, że się dobrze zrobiłem 🙂

 21. Hmm, robie Insanity i Focus T25 jedno po drugim tego samego dnia i nie moge nazwać tych programów zbyt intensynymi, męczącymi. Minął na razie miesiąc, ale po skończeniu trzeba będzie poszukać czegoś naprawde mocnego.

  • Dokładnie. A mocniejszych treningów nie odkryłam jeszcze. Może ktoś z Was podrzuci jakiś pomysł..Jaki trening dorównywał by tym z T- Shaunem.

 22. Witam 🙂 Pierwszy raz do Insanity podeszlam 3 lata temu. Dotrwalam do konca 3 tygodnia i wysiadly mi kolana 🙁 Wiem, ze spowodowane to bylo wczesniejszym brakiem jakiejkolwiek aktywnosci fizycznej i spora nadwaga (89kg!). Dzisiaj, wazac 70kg znowu sie za to zabralam. Przygotowanie organizmu mam bardzo dobre.Od ponad dwoch lat cwicze 4 razy w tygodniu, przez 1,5 roku crossfit, teraz silownia, bieganie na dystansach 10 km. Nie ukrywam, ze dla mnie treningi Insanity sa doslownym szalenstwem i ogromnym wysilkiem (ale to kazdy z Was wie:) ). Dzisiaj czeka mnie 10 trening. Mam nadzieje, ze uda mi se dotrwac do konca calego planu. Zycze powodzenia i sily wszystkim szalencom 😉

 23. Hi. I have checked your fitback.pl and i see you’ve got some duplicate content so probably it is the reason that you
  don’t rank high in google. But you can fix this issue fast.
  There is a tool that rewrites content like human, just search in google:
  miftolo’s tools

 24. Hello. I have checked your fitback.pl and i see you’ve got some duplicate content so probably it is the reason that you don’t
  rank hi in google. But you can fix this issue fast.
  There is a tool that creates articles like human, just search
  in google: miftolo’s tools

 25. What’s up everyone, it’s my first pay a visit at this website,
  and paragraph is truly fruitful in support of me, keep up
  posting these articles or reviews.adult pics

 26. I intended to post you the tiny word to help say thanks as before for all the wonderful views you have featured in this article. It’s simply incredibly open-handed with you in giving easily all a number of people might have offered as an ebook to generate some bucks on their own, certainly now that you could possibly have tried it if you ever decided. Those points likewise served to provide a fantastic way to recognize that most people have the identical zeal similar to my own to see great deal more regarding this problem. I believe there are a lot more fun periods in the future for individuals that scan your site.

 27. I have noticed you don’t monetize fitback.pl, don’t waste your traffic, you can earn additional bucks every month
  with new monetization method. This is the best adsense
  alternative for any type of website (they approve all sites),
  for more details simply search in gooogle: murgrabia’s tools

 28. Thanks so much for giving everyone a very superb chance to discover important secrets from here. It’s usually very sweet plus jam-packed with a lot of fun for me personally and my office mates to visit the blog not less than three times every week to read through the latest guidance you have. Of course, we’re at all times amazed considering the beautiful creative concepts you serve. Some two facts in this posting are honestly the most impressive we’ve ever had.

 29. I intended to compose you one bit of remark in order to say thank you the moment again over the beautiful suggestions you’ve contributed at this time. It’s certainly open-handed of you giving without restraint precisely what a lot of folks could possibly have supplied for an e-book to end up making some cash for their own end, certainly now that you could possibly have done it in case you desired. Those ideas likewise worked to become good way to fully grasp that other people have similar dream just as my very own to see good deal more in regard to this problem. I am sure there are some more fun times ahead for many who looked over your site.

 30. I as well as my friends were found to be following the nice tactics located on your website and so all of a sudden developed a terrible suspicion I had not expressed respect to the blog owner for them. My men ended up certainly excited to see them and have in effect unquestionably been loving them. We appreciate you indeed being considerably kind and for pick out this form of cool subjects millions of individuals are really desperate to learn about. My very own honest regret for not saying thanks to you earlier.

 31. I am glad for commenting to let you be aware of what a incredible experience my girl enjoyed visiting your blog. She noticed too many details, not to mention what it’s like to have a great teaching nature to get folks very easily thoroughly grasp various extremely tough matters. You actually did more than my expectations. Thank you for presenting the helpful, safe, educational and in addition cool guidance on your topic to Sandra.

 32. My spouse and i have been joyous when Edward managed to round up his researching with the ideas he came across while using the site. It is now and again perplexing just to possibly be handing out tricks which often most people may have been trying to sell. And we see we have the website owner to be grateful to for this. The main illustrations you made, the simple site navigation, the friendships your site make it possible to instill – it’s most wonderful, and it’s making our son in addition to our family believe that the subject matter is fun, and that’s seriously serious. Many thanks for the whole thing!

 33. I in addition to my buddies were reviewing the good tips from the website then the sudden got a horrible suspicion I never thanked the website owner for those strategies. Most of the young men appeared to be totally joyful to learn all of them and have truly been enjoying them. Appreciate your genuinely simply accommodating and then for going for this kind of superior resources most people are really desirous to be informed on. Our own honest regret for not saying thanks to earlier.

 34. I wanted to create you this very small remark to be able to thank you very much over again on your breathtaking tricks you have featured in this article. This is so shockingly generous with you to give unreservedly all that a few individuals would’ve distributed for an ebook in order to make some dough for their own end, chiefly now that you might have done it in the event you decided. Those smart ideas additionally worked as a easy way to fully grasp many people have a similar interest the same as my very own to realize a whole lot more with regard to this problem. I am sure there are a lot more pleasurable opportunities in the future for people who looked at your blog post.

 35. I simply had to thank you very much once more. I do not know the things I could possibly have handled in the absence of the thoughts shared by you about that area of interest. It actually was a horrifying scenario in my opinion, nevertheless viewing the very specialised style you resolved the issue forced me to weep with contentment. I’m thankful for the information as well as hope you are aware of a great job that you’re carrying out instructing other individuals all through your webpage. Probably you haven’t got to know all of us.

 36. I really wanted to jot down a simple remark to express gratitude to you for these precious pointers you are showing on this website. My long internet investigation has now been compensated with extremely good knowledge to share with my best friends. I 'd suppose that we readers are very endowed to live in a wonderful place with many marvellous individuals with useful basics. I feel extremely privileged to have discovered the website and look forward to some more exciting times reading here. Thank you once more for a lot of things.

 37. My spouse and i have been really comfortable that Michael could finish up his analysis using the precious recommendations he was given when using the weblog. It is now and again perplexing to simply always be handing out tips many others may have been selling. And we do know we have got you to give thanks to for this. The entire illustrations you have made, the straightforward site menu, the friendships you help to foster – it’s most fantastic, and it’s really assisting our son and our family understand the article is pleasurable, which is extremely important. Thanks for all the pieces!

 38. Thanks a lot for providing individuals with such a brilliant opportunity to read in detail from this site. It can be so great and as well , jam-packed with amusement for me and my office mates to visit the blog at least thrice in one week to find out the newest secrets you have got. And of course, we’re usually amazed with all the brilliant principles served by you. Some 4 ideas in this article are rather the best we’ve ever had.

 39. I happen to be commenting to make you know of the impressive experience my cousin’s girl found viewing your blog. She learned a good number of details, most notably what it’s like to possess an ideal teaching mood to get many people effortlessly know precisely specified problematic topics. You really exceeded people’s expected results. Many thanks for coming up with those beneficial, trusted, informative as well as cool tips about this topic to Ethel.

 40. I would like to express appreciation to this writer for rescuing me from this particular condition. After surfing around through the world wide web and seeing techniques which are not pleasant, I assumed my entire life was gone. Being alive devoid of the solutions to the issues you’ve resolved as a result of your guide is a crucial case, as well as ones that might have badly affected my entire career if I hadn’t noticed your web site. The competence and kindness in controlling all things was very useful. I am not sure what I would’ve done if I had not discovered such a solution like this. It’s possible to at this time look forward to my future. Thank you so much for this professional and result oriented guide. I won’t be reluctant to endorse your web blog to anyone who should get direction on this topic.

 41. I simply wished to thank you so much again. I’m not certain what I would have undertaken in the absence of those recommendations revealed by you relating to that subject. Certainly was a frightening scenario for me, but coming across a well-written tactic you treated that took me to leap over fulfillment. I am just happier for the help as well as expect you realize what a powerful job you are always undertaking educating most people via your webblog. More than likely you’ve never got to know any of us.

 42. I wish to express my appreciation to the writer for rescuing me from this particular difficulty. After checking through the the web and coming across views which were not powerful, I thought my entire life was over. Existing without the presence of strategies to the issues you have sorted out as a result of your good report is a critical case, as well as those that might have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t encountered your website. Your actual capability and kindness in maneuvering the whole lot was priceless. I don’t know what I would have done if I had not come across such a solution like this. I am able to now relish my future. Thanks a lot very much for this skilled and amazing help. I will not hesitate to suggest your web blog to any individual who requires assistance on this problem.

 43. I intended to create you the very small word to finally give thanks once again for these unique thoughts you have discussed in this case. It’s simply pretty generous with you to deliver easily what numerous people could have sold for an ebook to help make some profit on their own, especially considering that you might have done it if you ever desired. The smart ideas as well acted as a fantastic way to fully grasp that many people have the identical dreams much like mine to know the truth more and more on the subject of this matter. I know there are millions of more fun occasions in the future for folks who scan through your website.

 44. My husband and i felt so fortunate Jordan could finish up his inquiry through your ideas he made out of the web pages. It is now and again perplexing just to continually be giving for free tricks others have been selling. So we understand we now have the writer to thank for this. Those illustrations you have made, the easy web site menu, the relationships your site make it possible to create – it’s got many remarkable, and it’s really assisting our son and our family imagine that this content is exciting, and that is truly essential. Many thanks for all the pieces!

 45. I have to show my affection for your kindness for people that really want help on this one idea. Your very own commitment to getting the solution throughout became extraordinarily practical and have usually permitted ladies like me to achieve their desired goals. Your warm and friendly instruction means a lot to me and a whole lot more to my office workers. Regards; from each one of us.

 46. I would like to express some appreciation to the writer for rescuing me from this matter. After looking out throughout the internet and obtaining tricks which are not pleasant, I thought my life was done. Being alive without the approaches to the issues you have fixed through your main guideline is a critical case, and the ones that might have in a negative way affected my entire career if I had not encountered your site. Your good capability and kindness in maneuvering the whole thing was important. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a thing like this. I am able to at this time relish my future. Thanks very much for this impressive and amazing guide. I won’t be reluctant to suggest the blog to any individual who requires guidance on this topic.

 47. My wife and i ended up being really contented that Albert managed to finish up his web research through the entire precious recommendations he got through the web page. It is now and again perplexing to just continually be giving for free techniques which many people might have been making money from. And we all take into account we have the website owner to give thanks to because of that. The main explanations you made, the straightforward website menu, the friendships you will make it easier to create – it’s everything astounding, and it’s facilitating our son and our family understand that content is fun, and that’s truly serious. Many thanks for the whole lot!

 48. Thanks a lot for providing individuals with a very spectacular possiblity to read critical reviews from this site. It’s always very ideal and full of amusement for me personally and my office acquaintances to search your website at the very least 3 times in one week to see the newest tips you have got. Not to mention, we are at all times amazed for the staggering hints served by you. Selected 3 areas in this posting are clearly the simplest we have all had.

 49. I enjoy you because of every one of your labor on this site. Ellie enjoys going through research and it’s simple to grasp why. All of us hear all of the dynamic method you provide vital tricks on your web blog and in addition increase contribution from some other people on that theme plus our princess is always studying a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re doing a pretty cool job.

 50. I precisely needed to thank you very much once more. I am not sure the things that I might have done in the absence of these creative concepts provided by you directly on such situation. It was actually the troublesome scenario for me, nevertheless witnessing the specialized way you resolved it forced me to cry over joy. I’m just grateful for the work and expect you find out what a powerful job that you are undertaking teaching many people via your webblog. I am sure you have never met all of us.

 51. Thanks for your own labor on this web site. My mum take interest in doing research and it’s simple to grasp why. I hear all concerning the powerful mode you deliver vital tips and tricks through the web blog and encourage participation from people on that subject matter while our own daughter is actually starting to learn a whole lot. Have fun with the rest of the new year. You are conducting a great job.

 52. I simply needed to appreciate you all over again. I am not sure what I could possibly have done without the type of opinions shown by you about my area. It was actually a real depressing difficulty in my view, however , noticing your specialised style you dealt with that forced me to leap with fulfillment. I’m happier for the guidance and sincerely hope you know what a great job you are providing instructing men and women with the aid of your web page. Most likely you haven’t got to know all of us.

 53. I precisely wished to thank you so much yet again. I’m not certain what I would’ve worked on without the actual tricks provided by you regarding such concern. It actually was a real distressing scenario for me personally, however , viewing the very expert way you processed that took me to leap for gladness. Now i’m grateful for your support and in addition hope you are aware of a powerful job you happen to be getting into instructing other individuals all through a blog. Most likely you haven’t met any of us.

 54. I simply wanted to jot down a quick comment to be able to say thanks to you for the nice pointers you are writing on this site. My prolonged internet search has at the end of the day been recognized with professional strategies to talk about with my best friends. I 'd say that we site visitors are quite endowed to exist in a great place with very many perfect professionals with beneficial plans. I feel truly grateful to have come across your entire web pages and look forward to many more brilliant minutes reading here. Thanks again for all the details.

 55. I not to mention my pals appeared to be looking at the best guidelines found on your web site then instantly got a terrible feeling I had not thanked the web blog owner for them. The boys had been as a result excited to learn them and already have surely been taking advantage of them. Appreciation for truly being well accommodating and also for finding certain notable subjects millions of individuals are really eager to be aware of. My very own honest regret for not saying thanks to you sooner.

 56. Thanks a lot for giving everyone such a splendid opportunity to discover important secrets from here. It is always very lovely and as well , jam-packed with amusement for me and my office peers to visit your blog at the least thrice in one week to see the new tips you have. And definitely, I’m usually fascinated with all the remarkable creative ideas you give. Certain 3 ideas on this page are essentially the most suitable we have all ever had.

 57. I must convey my gratitude for your kind-heartedness giving support to people who really want guidance on this one study. Your real dedication to passing the solution throughout has been incredibly powerful and has in every case encouraged folks much like me to realize their dreams. Your own valuable information indicates this much a person like me and additionally to my fellow workers. Best wishes; from everyone of us.

 58. I would like to express some appreciation to this writer just for bailing me out of this particular incident. Just after searching through the the net and obtaining principles which are not helpful, I assumed my entire life was over. Living without the presence of approaches to the issues you’ve resolved all through your short article is a critical case, as well as those that would have adversely affected my entire career if I hadn’t noticed your blog. That knowledge and kindness in maneuvering every part was excellent. I am not sure what I would have done if I had not discovered such a point like this. I can now look forward to my future. Thank you so much for this expert and sensible guide. I will not think twice to suggest your web sites to anybody who requires assistance about this topic.

 59. I wanted to create you that tiny note to say thank you yet again considering the unique strategies you have shared above. This is really extremely open-handed of people like you to offer freely exactly what a lot of people could have sold as an electronic book to make some cash for their own end, primarily now that you might well have done it if you ever considered necessary. The points as well served like the great way to be aware that someone else have similar keenness like mine to realize many more in terms of this issue. I think there are millions of more pleasant instances ahead for individuals who see your website.

 60. I precisely had to appreciate you once more. I am not sure the things I would have achieved in the absence of those strategies shown by you over my problem. It had become an absolute distressing scenario in my opinion, but finding out a new specialised tactic you solved that made me to leap with fulfillment. I am just thankful for your information as well as hope that you realize what a great job that you’re undertaking educating some other people all through your site. I am sure you have never met any of us.

 61. I simply had to thank you so much once again. I am not sure the things that I might have gone through without the actual aspects contributed by you relating to that subject. Completely was the horrifying issue in my view, but finding out a new specialized mode you solved the issue forced me to weep with joy. I am happier for the information and then pray you know what a powerful job you’re putting in educating many others through a web site. Most likely you have never encountered any of us.

 62. I and my friends were analyzing the nice information and facts from your site and then instantly came up with a terrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those strategies. My people happened to be consequently glad to study them and have now extremely been making the most of these things. Thanks for turning out to be so accommodating and then for having varieties of useful subjects millions of individuals are really needing to be aware of. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 63. I intended to put you this little word to thank you so much as before with the extraordinary opinions you’ve featured on this site. It is so strangely generous with people like you to make without restraint exactly what many people could possibly have supplied for an electronic book in order to make some money for themselves, especially considering that you might have done it in the event you wanted. Those good ideas additionally served to become a easy way to know that many people have the same eagerness similar to my personal own to understand lots more when it comes to this condition. I believe there are thousands of more fun opportunities up front for those who discover your blog post.

 64. I really wanted to send a simple note so as to say thanks to you for all the fabulous solutions you are sharing on this website. My extensive internet investigation has now been recognized with extremely good insight to share with my colleagues. I would admit that most of us readers are extremely lucky to dwell in a good place with so many wonderful individuals with good tips. I feel truly grateful to have encountered your entire website page and look forward to tons of more fun minutes reading here. Thank you again for all the details.

 65. I have to show some thanks to this writer for bailing me out of this type of incident. After looking out throughout the online world and finding things which are not productive, I believed my entire life was done. Being alive devoid of the strategies to the difficulties you’ve resolved by means of your entire post is a serious case, and the ones which could have adversely affected my career if I hadn’t encountered your web blog. Your good expertise and kindness in dealing with everything was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a solution like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks a lot very much for your professional and results-oriented guide. I will not hesitate to endorse your web blog to anybody who wants and needs direction about this issue.

 66. I enjoy you because of your whole efforts on this blog. My daughter really likes setting aside time for investigation and it’s obvious why. All of us learn all concerning the powerful way you offer very useful tactics by means of this blog and as well strongly encourage contribution from other individuals on that topic and our own daughter is without question being taught a lot. Have fun with the rest of the new year. You are always performing a fabulous job.

 67. I simply wished to say thanks once more. I do not know what I could possibly have tried in the absence of the techniques documented by you relating to that question. It was the depressing case in my view, nevertheless being able to see a skilled style you managed the issue took me to leap for fulfillment. Extremely thankful for the work and even have high hopes you realize what a great job you were getting into teaching most people using your blog post. More than likely you haven’t encountered all of us.

 68. Thank you for every one of your labor on this website. Kate really loves participating in investigations and it’s really easy to understand why. I learn all relating to the dynamic method you convey useful tips and tricks on this web blog and as well inspire contribution from other ones on the matter and our favorite simple princess is certainly learning so much. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always doing a very good job.

 69. Thanks so much for giving everyone an extremely nice possiblity to read in detail from here. It’s usually very pleasurable and as well , packed with amusement for me personally and my office peers to search the blog at the least 3 times every week to read through the new issues you have. And of course, we are usually pleased concerning the impressive knowledge you serve. Certain 1 ideas in this article are without a doubt the most beneficial we have ever had.

 70. I’m commenting to let you understand of the fine discovery my friend’s princess had checking your webblog. She came to understand a good number of pieces, not to mention what it is like to have a marvelous coaching spirit to make other individuals with no trouble learn certain complicated subject matter. You really did more than readers’ expectations. I appreciate you for supplying these interesting, dependable, revealing not to mention fun tips on your topic to Sandra.

 71. I wanted to write a small note to appreciate you for some of the stunning tips and tricks you are placing on this site. My time consuming internet lookup has finally been honored with incredibly good tips to go over with my family members. I 'd tell you that we readers actually are very much endowed to exist in a magnificent place with so many lovely people with interesting solutions. I feel very much lucky to have discovered your website page and look forward to really more exciting minutes reading here. Thank you again for all the details.

 72. I precisely had to appreciate you once again. I’m not certain what I could possibly have gone through in the absence of those pointers documented by you over such topic. Certainly was an absolute intimidating setting in my view, however , viewing the expert strategy you processed the issue made me to cry for fulfillment. Extremely thankful for your information as well as hope that you comprehend what a great job you happen to be getting into educating people through your website. Most probably you have never come across all of us.

 73. I simply wanted to send a small note in order to express gratitude to you for all the fabulous instructions you are placing at this site. My rather long internet investigation has now been rewarded with professional facts to share with my classmates and friends. I 'd admit that we readers are rather endowed to dwell in a good community with many special people with beneficial strategies. I feel really blessed to have discovered your weblog and look forward to plenty of more exciting minutes reading here. Thank you once again for a lot of things.

 74. I wanted to compose a simple comment to express gratitude to you for some of the superb hints you are giving at this site. My prolonged internet look up has now been recognized with reasonable insight to talk about with my companions. I 'd say that most of us site visitors are unequivocally blessed to dwell in a perfect site with many lovely people with valuable opinions. I feel very fortunate to have used the website page and look forward to some more exciting moments reading here. Thank you again for a lot of things.

 75. I want to express my appreciation to the writer for rescuing me from this incident. After checking throughout the search engines and finding ways which were not pleasant, I figured my life was gone. Being alive minus the strategies to the issues you have solved by means of your article content is a crucial case, as well as those that would have in a negative way affected my career if I hadn’t come across your blog. Your main knowledge and kindness in playing with everything was invaluable. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a subject like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thank you very much for the skilled and amazing help. I will not think twice to propose your web blog to any person who should have tips on this matter.

 76. I simply wanted to develop a simple note to express gratitude to you for all of the nice tips and hints you are giving at this site. My incredibly long internet search has finally been paid with extremely good suggestions to exchange with my friends and classmates. I 'd point out that we readers are truly lucky to live in a superb network with many special individuals with great tips. I feel somewhat happy to have encountered your entire web site and look forward to plenty of more fabulous minutes reading here. Thanks once more for all the details.

 77. My wife and i were so joyous John managed to deal with his preliminary research by way of the ideas he gained from your own weblog. It is now and again perplexing to simply find yourself giving for free solutions which often many others have been selling. And we see we need the blog owner to appreciate for this. The most important illustrations you have made, the straightforward blog navigation, the friendships you can make it possible to foster – it’s got all unbelievable, and it’s really leading our son and the family reckon that this idea is brilliant, and that is rather mandatory. Thank you for the whole lot!

 78. I must point out my affection for your kind-heartedness for people who should have guidance on the subject. Your very own commitment to passing the solution all around appeared to be certainly advantageous and has without exception allowed women like me to achieve their targets. This warm and helpful useful information entails much a person like me and somewhat more to my mates. With thanks; from everyone of us.

 79. I simply wanted to thank you very much again. I’m not certain what I could possibly have tried in the absence of these opinions provided by you about my industry. It has been the troublesome dilemma for me, however , being able to see a new specialized form you resolved that forced me to jump over joy. Extremely happier for the work and even hope you comprehend what an amazing job that you are accomplishing educating many others using your web blog. Most likely you have never come across all of us.

 80. Thank you a lot for giving everyone a very pleasant chance to discover important secrets from this blog. It’s always so lovely and as well , stuffed with fun for me and my office colleagues to search the blog at the very least 3 times per week to learn the latest guides you will have. Not to mention, I’m also usually motivated with all the extraordinary strategies served by you. Some 4 ideas in this article are undeniably the most impressive I have ever had.

 81. I needed to send you the very small remark so as to thank you once again relating to the remarkable views you have shown in this article. It has been simply remarkably open-handed of people like you in giving freely exactly what many people might have supplied for an e-book to end up making some cash on their own, even more so considering that you might well have tried it in case you decided. Those tactics likewise acted to be the good way to be sure that most people have a similar desire the same as my own to understand significantly more related to this problem. Certainly there are thousands of more fun opportunities in the future for people who browse through your blog.

Leave a Reply