Fotki w spódnicach – i co dalej? [aktualizacja 17:00 – 12.03.2015 ]

99

Ponad 21 tysięcy osób zobaczyło moje zdjęcie w spódniczce. Kilkadziesiąt wyraziło swoje zdanie słownie, kilkaset klikając like. Jestem jednak z tych osób, które nie wierzą w działanie czegoś, co trwa kilka sekund. Uznałem, że trzeba wykorzystać więc ten moment by zrobić coś więcej w temacie. Przedstawiam Wam więc kilka słów, które myślę powinniście zagłębić jeśli faktycznie chcecie coś zmienić w kontekście niepotrzebnej przemocy. Zarówno wobec kobiet jak i mężczyzn.

Słowem Wstępu – Czyli o co w ogóle chodzi?

Zrzut ekranu 2015-03-12 o 08.22.12O akcji napisały już wszystkie największe portale. Zaczęło się od tragicznego zdarzenia w Turcji gdzie 20 letnia dziewczyna została zgwałcona i zamordowana. Mężczyźni wyszli tam na ulice w spódnicach by pokazać, że ubranie to tylko ubranie i jako rzecz martwa nie ma mocy sprawczej ani decyzyjnej. Za akcje podjęte przez człowieka odpowiada on sam. Człowiek gwałtem biorący innego człowieka jest jedynym winnym tego zajścia.

I to jest kluczowe. Obwinianie ofiary jest czymś co skaża nasz świat i sprawia, że nie czujemy się na nim bezpieczni. Żeby coś z tym zrobić musimy zacząć rozmawiać, wprowadzić zero tolerancji dla agresji wobec drugiego człowieka i karać winnych tak, by innym wizja ewentualnego „zajścia” kojarzyła się z własną śmiercią a nie przyjemnością. Powiem szczerze, kiedy włączyłem się do akcji to czułem niesamowitą satysfakcję i dumę z samego siebie, bo ani przez chwilę nie czułem wątpliwości czy warto. Ja wiem, jak działa Internet. Działam w nim już wystarczająco długo, by rozumieć jakie jest ryzyko choćby zamieszczenia takiego zdjęcia jak zamieściłem. Kiedy jednak dowiedziałem się o tej akcji od razu rozumiałem, że muszę wziąć w tym udział. Wiedziałem, że mogę coś zmienić i tu nie było pytania. Przygotowując się do tego wpisu zerknąłem na wikipedię by poczytać jakie są kary za gwałt. Zmroziło mnie, gdy w pierwszych słowach zobaczyłem, że jest to czyn uznany za „występek”.

Powiem więcej, kiedy zacząłem czytać – w poszukiwaniu informacji – czułem jednocześnie strach, agresję i jakąś taką straszną niemoc. Bo wiedziałem, że taka fotka to za mało. Na szczęście kiedy zobaczyłem jak bardzo to się rozchodzi to uznałem, że można to uznać za start. Teraz chciałbym Wam powiedzieć coś więcej. Tak więc zacznijmy. Od razu uprzedzam, rozdzieliłem rolę „widza” dla mężczyzny i „ofiary” dla kobiety ale jako, że obie płcie mogą przejąć obie role polecam wszystkim przeczytać wszystko. Nie duplikowałem treści żeby była łatwiejsza do przetrawienia.

Ważne jest też pamiętać, że gwałt to bardzo cichy problem. Niewidoczny dla większości z nas. Wg statystyk „Badanie OBOP z 2007 r. wykazało, że 9% Polek i Polaków zna rodzinę, w której występuje przemoc seksualna. 86% ofiar przemocy seksualnej w rodzinie stanowią kobiety, a sprawcami 60% przestępstw są mężowie.” Co za tym idzie wielu ignoruje ten problem bo wydaje im się, że albo nie istnieje albo dotyczy bardzo małej grupy ludzi i jest taką rzadkością, że nie warto się przejmować.

A warto. Zarówno tymi które się zdarzyły, jak i tymi, które się zdarzyć mogły. 

[aktualizacja]„Przecież ta akcja nie trafi do tych, którzy mieliby gwałcić.” Bardzo możliwe. Ale to nie problem. Widzisz, według badań gwałciciel nie podejmuje decyzji o gwałcie na podstawie ubrania swojej ofiary (dzięuję za linka użytkownikom Wykopu).  Jego decyzja wynika z estymacji tego, jak łatwo będzie mu tego gwałtu dokonać na danej ofierze.  To społeczeństwo wini ofiarę. To od widzów usłyszysz, że „sama tego chciała” czy „mogła pomyśleć”..nie od samego napastnika.

Mężczyzno

Zanim przejdę do tego, że Ty też możesz zostać ofiarą gwałtu to chciałbym Ci powiedzieć jedną rzecz. JA WIEM, że NIE JESTEŚ KULOODPORNY. Naprawdę. Ja to wiem i rozumiem. Nikt od Ciebie nie wymaga, żebyś w sytuacji kiedy widzisz akt przemocy rzucił się w wir walki. To znaczy fajnie by było, gdybyś był w stanie to zrobić, rozbroić napastników i unieszkodliwić ale DOSKONALE ROZUMIEM, że to nie jest takie proste.

Nie żyjemy na dzikim zachodzie. Mało kto ma broń do samoobrony i zapewne równie niewielu potrafi się obronić. Jeszcze mniej osób wie, jak ich organizm zareaguje na sytuację stresu kiedy to panika i przerażenie przedziera się przez nasze ciała niczym najgorsza zaraz i jedyne co możemy zrobić to zastygnąć w bezruchu.

Powtórzę więc raz jeszcze – ja wiem i rozumiem i masz do tego pełne prawo by nie „potrafić zareagować fizycznie”. Podkreślam to dlatego, że rzucenie się na napastnika z pięściami NIE JEST jedyną możliwością reakcji! Kiedy widzisz takie zajście możesz:

 1. Zareagować werbalnie
 2. Zgłosić NATYCHMIAST zajście (najlepiej na tyle głośno by napastnik usłyszał) do odpowiednich służb porządkowych
 3. Możesz zrobić zdjęcie z flashem (nic nie będzie widać ale sam flash przestraszy napastnika)
 4. Możesz rzucić czymś w jego kierunku
 5. Możesz KRZYCZEĆ. TAK, krzyk nie jest zarezerwowany dla kobiet.
 6. Możesz poszukać szybko pomocy.

Możesz bardzo dużo. I jeśli się dobrze przyjrzysz wszystkie te wymienione pozycje mają na celu osiągnięcie tego samego efektu. ODWRÓCENIE UWAGI NAPASTNIKA OD OFIARY. Musisz zrobić wszystko by dać ofierze szansę na oswobodzenie się i ucieczkę.

Bo ucieczka to najlepsza obrona. To też musisz zapamiętać.

Nie żyjemy w filmie. Tu nie ma tak, że dojdzie do wymiany ciosów, którą zajmiesz napastnika, ofiara ucieknie a Ty się wybronisz lub nie. W prawdziwym życiu konfrontacja siłowa z kimś, kto już jest agresywny może się skończyć na jednym uderzeniu. I jako, że jesteś tym, który został całym zdarzeniem wybity z rytmu najprawdopodobniej ten cios trafi właśnie w Ciebie. Oczywiście jeśli potrafisz się bronić i walczyć to masz większe szanse na pomoc.

Nie możesz jednak zapominać, że ostatecznie nie chodzi o pobicie napastnika. Chodzi o uratowanie i uwolnienie ofiary. A nie wdawanie się w bójkę.

Kobieto

Przede wszystkim nie pozwól się sterroryzować i wmówić sobie, że jesteś winna. Nie jesteś. Byłbym hipokrytą jeśli powiedziałbym, że wg mnie nie ma czegoś takiego jak prowokacja. Jest. Prowokacyjny sposób bycia czy wyzywający ubiór wg mnie istnieją… ALE nie są usprawiedliwieniem dla nikogo.

Musisz myśleć o tym jakie sygnały wysyłasz światu ALE świat ma obowiązek reagować na nie odpowiedzialnie. Jeśli ktoś łamie Twoje prawa do swobody bycia to ten ktoś jest ZŁY. Nie Ty.

No i przechodząc do tego co wspomniałem Panom. Najważniejsze jest uciec. I nie, nie będę Ci teraz tłumaczył jak biegać szybciej. Pod wpływem adrenaliny wszyscy biegają szybciej. Chciałbym Ci jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów sytuacji zagrożenia.

 1. Najważniejszy jest spokój. Musisz bardzo dokładnie zanalizować sytuację. I znów to nie jest film. Nie sugeruję szukania skaleczenia na prawym udzie, w które możesz wbić pazury. Bardziej sugeruję sprawdzić czy jesteś w stanie kopnąć go w krocze i jeśli nie to czy masz inny możliwy ruch, który pozwoli Ci na zaatakowanie najbardziej wrażliwego miejsca na ciele napastnika. Poza kroczem możesz spróbować uderzyć jeszcze w inne wrażliwe i często odkryte miejsca :
  1. Krtań – mocne uderzenie w jabłko Adama daje natychmiastowy (krótkotrwały) efekt podobny do tego z kopnięcia w krocze
  2. Oczy – wykorzystaj te paznokcie
  3. Jeśli jesteś dosyć blisko to uderzenie górną częścią czoła w nos też może wywołać fajerwerki
  4. Możesz też spróbować złapać go za ucho i je zwyczajnie urwać
 2. Głos jest Twoim pomocnikiem. Krzycz ile sił w gardle. Nie będę Ci sugerował żadnych strategii i taktyk typu „zamilknij na chwilę żeby myślał, że wygrał a potem go zaatakuj”. Nie. To jest wyższa szkoła jazdy, której nieudana próba może zakończyć się tragicznie.
 3. Gryź. Nadgarstki, szyja, uszy, nos. Palec. Wszystko da się odgryźć albo uszkodzić na tyle, by zapiekło.
 4. UCIEKAJ. Jeśli tylko poczujesz, że możesz się wyswobodzić to ani przez sekundę nie myśl, po prostu uciekaj. Nie oglądaj się za siebie. UCIEKAJ I KRZYCZ. Jeśli przez sekundę Ci przyjdzie do głowy dobić napastnika – zapomnij. Złapie Cię za nogę jak będziesz chciała go skopać i wszystko zacznie się od nowa.
 5. Wszelkiego rodzaju klucze, karty płatnicze, maskary i inne spiczaste obiekty mogą Ci pomóc zranić napastnika. Jeśli jednak masz się trząść i stracić czas na ich szukanie to olej to. Rzuć wszystkim w niego i uciekaj.
 6. Naucz się jak zadzwonić na 112 bez patrzenia w telefon. Ew jak nie będziesz mogła to rzuć telefonem w twarz napastnika.

I przez cały czas myśl o tym, że Twoim jedynym celem i zadaniem jest ucieczka.

Jeśli jesteś z kolei świadkiem – zerknij na to co napisałem w sekcji „Mężczyzno”.

W domowym zaciszu (aktualizacja)

Jak wspomniałem wcześniej gwałt to bardzo ciche zdarzenie. Często jednak powodem tego jest to, że aktu tego dokonuje ktoś bliski. I nie zrozumcie mnie źle, chciałbym poradzić, podpowiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji ale nie wiem. Jestem bezradny. Według tego co mi wiadomo zanim dojdzie do takiego aktu często pojawiają się „symptomy”, że coś między partnerami jest nie tak. Jedyne co mogę polecić i poradzić  – z czystym sumieniem i bez udawania, że wiem więcej niż wiem toreaguj zanim się zdarzy. Jeśli ktoś z Was wyczuwa choć odrobinę lęku przed zachowaniami partnera to niech to nie będzie tajemnica. Porozmawiajcie z partnerem – bo często może to po prostu stres – i spróbujcie wyczuć skąd takie napięcie. Jeśli boicie się o swoje bezpieczeństwo porozmawiajcie z kimś spoza domu. Niech choćby jedna przyjaciółka czy przyjaciel wiedzą, że macie napiętą atmosferę i w razie czego zadzwoni by na przykład wyciągnąć z Was domu po jakiejś „ustalonej” wiadomości czy pustym sygnale.

I na litość boską MYŚLCIE O SOBIE.  Według informacji do których dotarłem często kobiety pozwalają na przemoc wobec siebie bo np „boją się rozbić rodzinę”… wiem, naiwne, ale nie oceniajmy. Wszystko jest proste jak się patrzy z boku. Niemniej musicie rozumieć, że rodzina i wszyscy będą tylko wtedy szczęśliwi – tak naprawdę szczęśliwi – kiedy WY będziecie bezpieczni. Także jeśli czujecie się zagrożeni to NAJPIERW zadbajcie o własne bezpieczeństwo, potem myślcie o innych.

Nie można przymykać oczu. Trzeba postawić priorytet na siebie. Takie życie.

Warto wiedzieć

Jesteśmy na Fitbacku. Tutaj walczymy o dobrą formę bo warto. Warto bo żyje się lepiej ale i bezpieczniej. Każdego dnia pracujesz nad swoim ciałem by być zdrowszym i sprawniejszym człowiekiem ale i po to, żeby być człowiekiem przydatniejszym. Twoja forma może uratować Ciebie lub kogoś innego. Każdego dnia myśl o tym, że ktoś kiedyś będzie potrzebował Twojej pomocy. A może to będziesz Ty sam. Postaraj się zrobić coś by w sytuacji potrzeby dać z siebie wszystko.

W większych miastach regularnie odbywają się darmowe zajęcia z samoobrony. Kilka przydatnych linków:

Wyszukałem je wpisując w google „samoobrona dla kobiet straż miejska” bo szukałem tylko tych darmowych.

WAŻNE – Moi mili, nie idziecie na te kursy i inne podobne nim szkolenia po to, żeby się nauczyć bić. W trakcie kursów będą wśród Was osoby, które będą narzekać, że jest za mało kopnięć czy uderzeń a za dużo przytulania, targania i wykręcania rąk. Musicie jednak zrozumieć jedną rzecz.

Samoobrona ma Was nauczyć się bronić. W 99% przypadków będzie to oznaczało jedno – nauczyć się reagować w sytuacji stresowej i wyrobić sobie ODRUCHY OBRONNE. 

Dygresja

Chodząc do szkoły podstawowej rodzice wysłali mnie i moją siostrę na Karate połączone z samoobroną. Był to system walki znany jako Jissen prowadzony przez człowieka, który szkolił jednostki GROM. System zawierał 5 podstawowych technik obronnych i dużo róznych ich „kombinacji”. Przez duży czas jednak te 5 podstawowych technik powtarzaliśmy w kółko. Aż do znudzenia. Uczyliśmy się bowiem „na pamięć”. Pamięć mięśniową. Im częściej jakiś ruch jest powtarzany tym większa szansa, że w sytuacji potrzeby uda nam się go wykonać ZANIM O NIM POMYŚLIMY. Na tym polega samoobrona.

Ja nauczyłem się bardzo dużo, a że w tamtych czasach sztuki walki były moim hobby to do dziś pozostały mi…reakcje.

Czym to się przejawia? Mam odruchy. Mam coś takiego, że codziennie co najmniej kilka razy kopnie mnie prąd. Moja reakcja ZAWSZE jest równie gwałtowna i nagła. Niektórzy się ze mnie śmieją a ja jestem dumny, że mój organizm tak szybko wchodzi w tryb obronny. Podobnie jest z wszelkimi rodzajami „szturchnięć”. Moje ręce składają się automatycznie do odepchnięcia napastnika a druga do ew uderzenia. Na szczęście po pierwszej odpychającej ręce NAJPIERW sprawdzam co się dziej (szukając napastnika wzrokiem) a dopiero potem reagując drugą ręką.

Sam odruch jednak mam i zawdzięczam go żmudnym czasem nudnym ale zawsze potrzebnym treningom.

Po zajściu

Bardzo ważne – obojętnie od tego czy Wam się udało uciec od razu czy po szamotaninie. Obojętnie od tego, czy ktoś ucierpiał czy nie. Po zdarzeniu należy zgłosić je odpowiednim organom. NIE WOLNO zostawiać takich zdarzeń samych sobie!

Nawet jeśli TOBIE SIĘ UDAŁO UCIEC to jeśli nic z tym potem nie zrobisz ten człowiek może spróbować drugi raz! Kolejnej osobie może się nie udać.

Wystarczy przeczytać sytuacje z Lublina, 3 kobiety pokrzywdzone przez tego samego napastnika. Z kolei w Chełmie 42latka po tym jak została zaatakowana przez zwyrodnialca na ulicy od razu zgłosiłą to na policję i mężczyzna juz jest za kratkami.

Kiedy nie udało się uciec..

Pisząc ten nagłówek coś się we mnie dziwnego stało. Mam jednocześnie chęć rozbić laptopa i się popłakać. Zacząłem szukać na google miejsc, do ktorych powinna się udać osoba, która została ofiarą… i nic nie ma. Są jakieś artykuły, wpisy blogowe, informacje „newsowe”. Przez kilka minut nie mogłem znaleźć ani jednego numeru telefonu dla ofiar gwałtu. Jest niebieska linia ale tam mi co chwilę pojawia się ofiarom przemocy w rodzinie.

W końcu trafiam na Feminotekę, która tak pozytywnie wypowiadała się o akcji ze spódniczkami i znajduję pierwszy i jedyny na ten moment numer.

0 789 30 65 66

Powyższy numer czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-19.00. Jeśli masz potrzebę zadzwonić gdziekolwiek poza tymi godzinami – albo w weekend… dzwoń na Policję. Można też spróbować kontaktu z Centrum Praw Kobiet. Ich informację kontaktową znajdziesz m.in. w poradniku „To nie Ty jesteś winna”. Numer ten to (022) 652 01 17.

I co więcej? Na GoldenLine znajdziesz forum „Bezpłatne porady prawne” gdzie znajdziesz prawników, którzy udzielą Ci pomocy za darmo.

Na koniec

Na koniec mam tylko jedno słowo. WALCZ. Cokolwiek się będzie działo – WALCZ. O siebie i o innych. Nie zamiatajmy spraw pod dywan.

Moja prośba

Jestem jednym człowiekiem. Do tej pory nie miałem z tym tematem żadnej styczności i moja wiedza jest bardzo ograniczona. Mam więc do Ciebie dwie prośby:

 1. Jeśli masz porady, które mogą pomóc – wrzuć je w komentarzach pod tym wpisem. Mogą to być linki do innych artykułów, blogów, poradników, for itd. Mogą być po prostu numery telefonów czy zwykłe porady. Twój komentarz sprawi, że każdy kto tu trafi będzie wiedział wiecej i może wspólnymi siłami uda nam się mu jakoś pomóc. Ja jestem świadom, że nie jest to najlepszy poradnik ale wierzchołek góry lodowej. Od czegoś jednak trzeba zacząć i to jest moje B do A, którym była fotka.
 2. Udostępnij ten wpis dalej.

_____________________________________

OKIEM CZYTELNIKA – Adam Doroziński o samoobronie dla kobiet

 Jak rozpoznać kurs samoobrony dla kobiet, na który warto pójść? Najprościej – patrząc na zdjęcia / filmiki z zajęć. Większość kursów będzie się chwalić tym co robią.
Co Cię powinno zniechęcić?

 • Ludzie trzymający się za ręce
 • Wszystko, co może być ilustracją do opisu brzmiącego „i kiedy ktoś Cię złapie za rękę tutaj, w ten sposób, to musisz obrócić się o 45 stopni, unosząc lewą rękę i obracając prawą dłoń, a potem łokciem…” powinno zapalić czerwoną lampkę
 • Brak FACETÓW, na których można wypróbować metody uczone na zajęciach; przeciętny napastnik to będzie 80kg+ facet, a nie 50kg instruktorka.

Co sprawia że warto się kursem zainteresować?

 • skupienie na prostych, naturalnych technikach, bazujących na uderzeniach i kopnięciach
 • możliwość przećwiczenia ich na 100% (co oznacza de facto instruktora z doświadczeniem, zapakowanego w pancerz i kask).

To jest absolutnie kluczowe, bo cały taki kurs – jeśli ma mieć jakikolwiek sens – oparty musi być o nauczenie kobiety włączenia takiego trochę „berserkera”, kiedy pójdzie do przodu i będzie bić, kopać, szarpać, gryźć, drapać, wyrywać włosy, wydłubywać oczy i cokolwiek jej wpadnie do głowy, bez strachu o to że „omójboże, to przecież pana może zaboleć”. A tego nie można nauczyć się z książki. Wedle mojej wiedzy, aktualnie niestety NIE MA kursów spełniających choćby w minimalnym stopniu swoje zadanie. Alternatywą wydaje się być regularny trening, na który poświęcić trzeba sporo więcej czasu, niemniej to ma szanse odpłacić pięknym hobby i nowymi przyjaźniami Tylko – znowu – trzeba rozsądnie odfiltrować to co ma sens z punktu widzenia samoobrony dla babek, od tego co sensu jest z natury swojej w tym kontekście pozbawione. Wszelkie szkoły oferujące „sztuki” walki odpadają. Obawiam się, że podobnie ze wszelkimi „combatami”. To może być ciekawe uzupełnienie kiedyśtam, ale nie baza.

Ze względu na treningi z facetami, trening prawdopodobnie najbardziej zbliżony do realnej walki, i możliwość stosunkowo łatwego uzyskania dużej przewagi nad niespodziewającym się takiego rozwoju wypadków sytuacji napastnikiem polecałbym chyba najbardziej Brazylijskie Jiu Jitsu. Dodatkową zaletą jest spora dostępność treningów.

Ilustracje Adama:

Tego unikać:

Tego poszukiwać:

I ciekawostka. Dobrze wytrenowana pani w okolicach 0:24 w filmiku poniżej powinna wpakować robocopowi pięćdziesiąt uderzeń pałką w łeb. Tej brakuje tego co jest w całej tej akcji z samoobroną najważniejsze – odblokowania się i przyjęcia możliwości zrobienia komuś krzywdy:

Share.

About Author

Hej, jestem autorem bloga Fitback.pl . Chciałbym Ci pokazać jak możesz przedłużyć swoje życie jednocześnie korzystając i czerpiąc z każdego dnia tak jakby jutra miało nie być :) Wierzę, że warto robić to co daje radość dziś ale nie wyjdzie Ci bokiem za lat 10-15. Nie wierzę w drogę na skróty.

99 komentarzy

 1. Jak dla mnie ta cała akcja jest bez sensu (może daruję sobie komentowanie tych zdjęć). Przecież chyba nikt normalny nie myśli, że to kobieta jest winna. W zdaniu „Kobieta zakładając sukienkę/spódnicę zaprasza do gwałtu”, jest tyle samo prawdy, co w stwierdzeniu, że wchodząc do jakiejś niebezpiecznej dzielnicy o zmroku z drogim sprzętem i pieniędzmi na wierzchu zapraszasz do kradzieży. Tak, zapraszasz. Tak samo jak kobieta zaprasza. Jednak słowo „zaprasza” nie znaczy tutaj, że zapraszający jest winny, bądź zaprasza świadomie. Tak już działa ludzki umysł, jednak normalny człowiek potrafi zapanować nad swoją zwierzęcą naturą, a gwałciciel/złodziej raczej normalni nie są (w sensie ich zdrowie psychiczne stoi pod znakiem zapytania). O wiele skuteczniejsze byłoby wprowadzenie ostrzejszych kar, jak np. kastracja za gwałt i obcinanie rąk za kradzież. Jestem pewny, że po kilku takich publicznie wykonanych wyrokach przestępczość zmalałaby drastycznie. 🙂 Teraz czekam aż bezdomni będą wrzucać zdjęcia z napisem „Jeśli bogaty emanując bogactwem w niebezpiecznych dzielnicach zaprasza do kradzieży, to ja też zapraszam”. Już widzę te spadające statystyki kradzieży.

  • Ja podobną wątpliwość wyraziłem gdzieś bliżej całej tej akcji, i zostałem zmieszany z błotem. Co ciekawe tak się zapamiętali w mieszaniu mnie z błotem, że nikt się za bardzo nie przejął tym że właściwie to ja pytałem do kogo ta akcja jest kierowana, i jaki mechanizm działania wyobrażają sobie pomysłodawcy. Oraz jakie efekty ma przynieść.

   A za porównanie sytuacji „prowokowania do gwałtu” z „prowokowaniem do kradzieży” to gdyby tylko mogli, to skakaliby mi po plecach aż do upragnionego dźwięku pękającego kręgosłupa. Dochodząc przy okazji do zaskakującego wniosku że dbanie o swe dobra materialne leży w naturze każdego człowieka i jest zupełnie normalne, podczas gdy dbanie o własny tyłek jest uwłaczające (WTF?!?) a każdy kto proponuje żeby się aktywnie zająć własnym bezpieczeństwem to cementujący patriarchat kryptogwałciciel.

   Ja to widzę niestety z grubsza tak, że do sprawców przemocy akcja nie dotrze. W sensie dosłownym: nie zobaczą jej w ogóle, bo nie mają znajomych aktywnie zaangażowanych w temat, i w sensie dosłownym mniej: jeśli już zobaczą, to albo nie zrozumieją, albo zrozumieją tyle że uznają że to ich nie dotyczy.

   Tekst napisany przez Arvinda jest jakiś milion razy sensowniejszy niż publikacja fot w spódnicach – bo przychodzi z konkretami. WIDZISZ? REAGUJ! Nie wiesz jak? To tu masz listę, żebyś nie musiał myśleć… I gdyby choćby do tego jednego się ograniczyć, faktycznie byłaby szansa na zbudowanie czegoś sensownego.

   A tak? IMHO będzie buzz, trochę sobie o całej sprawie pomówią ludzie którzy i tak są świadomi problematyki, poklepią się trochę po pleckach, a za kwartał nikt nie będzie pamiętał o facetach w spódnicach. A jak będzie pamiętał, to pewnie będzie to pamięć taka jak pamięć o akcji z ustawianiem w statusie na fejsbuku miejsca gdzie odstawiasz torebkę, w celu „zwiększenia świadomości problematyki raka czegośtam”.

  • „Musisz myśleć o tym jakie sygnały wysyłasz światu ALE świat ma obowiązek reagować na nie odpowiedzialnie. Jeśli ktoś łamie Twoje prawa do swobody bycia to ten ktoś jest ZŁY. Nie Ty.”

   Czy ten fragment był zbyt słabo wytłuszczony?

  • „Czy ten fragment był zbyt słabo wytłuszczony?”

   Problem polega na tym, że o ile Ty to wiesz, i ja to wiem, i jeszcze masa innych ludzi zdaje sobie z tego sprawę – tak wspomnienie o tym przy okazji akcji ze spódnicami wywołało totalną gównoburzę.

   Bo oni tam twierdzą, że nie musisz zwracać uwagi na to jakie sygnały wysyłasz światu, a świat ma ugiąć kark i się do nich dostosować.

  • „Ja podobną wątpliwość wyraziłem gdzieś bliżej całej tej akcji, i zostałem zmieszany z błotem.” Dlatego zostałem zmuszony do pisania z innego konta. Mój światopogląd trochę nie pasuje do tego mainstreamowego, a jak pokazuje np. historia prezesa Firefoxa, to czasem może być wykorzystane przeciwko nam. Chory ten 'postępowy’ świat.

   „Czy ten fragment był zbyt słabo wytłuszczony?” Nie wiem co to ma do rzeczy. Tekst dobry, ale cała akcja jest bez sensu, a zdjęcia obrzydliwe, sorry (i to nie dlatego, że mam coś przeciwko chodzeniu mężczyzn w sukienkach czy coś. Gdyby dobrze wyglądali to mogą chodzić.. ale nie wyglądają)

 2. To ja trochę stanę bokiem dla odmiany 😉 Coś tam w życiu polizałem w temacie, łącznie z samoobroną dedykowaną dla kobiet.
  Polecasz gdzieś tam na końcu zajęcia – nie wiem jak te ze strażą miejską (kiedyś to był dramat i strata czasu, ale teraz może coś się zmieniło), ale te robione przez ludzi od wing tsun podkładają się same, za pomocą załączonej galerii zdjęć.
  Całkiem sensownie piszesz o ćwiczeniu do porzygania latami pięciu technik na krzyż, żeby umieć zareagować zanim zdążysz pomyśleć.
  A teraz popatrz na ilość i stopień skomplikowania technik pokazywanych w galerii. I dodaj do tego CZTERY GODZINY zajęć. Bo tyle trwa kurs.
  Nie ma absolutnie żadnej możliwości żeby którakolwiek z uczestniczek kursu w prawdziwej konfrontacji, kiedy adrenalina tryska uszami, zawęża się pole widzenia, a napastnik nie podaje ręki w celu współpracy, tylko łapie za fraki i rzuca na ziemie, nie wahając się użyć przewagi masy i siły – zareagowała wykonując jakąkolwiek z „uczonych” technik.
  Bo nie ma takich dróg na skróty.
  Kiedyś był bardzo fajny program WSDP, ale już go nie ma chyba, niestety. Tam tych godzin było DUUUUŻOOO więcej, a z połowę czasu poświęcano na to żeby nauczyć babki że w ogóle można dać komuś w pysk. Bo większość w sytuacji kiedy mają komuś zrobić krzywdę wymięka. A z „technik” to było pokazane jak uderzać rękami żeby sobie samemu nie zrobić krzywdy, i jak kopnąć, oraz rąbnąć łokciem i kolanem żeby impakt był jak największy. ZERO techniki, tylko lekka polerka tego co babki i tak potrafiły zrobić. Plus dużo jazdy na 100% z instruktorem ubranym w pancerz.
  I nie widzę alternatywy dla tego podejścia, jeśli faktycznie chodzi o „kurs samoobrony”, coś co się odbębni w miesiąc – dwa – trzy i zamknie temat. Bo kolejny krok to regularne treningi jakiegoś BJJ czy innego diabelstwa, i poświęcenie roku-dwóch na uczciwy zapierdol przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

  • Bardziej sugerowałem zeby od takiego kursu zacząć i potem iść dalej niz zrovic 4h kurs i juz. Oczywistym jest skoro pisze o tysiącach powtórzeń, ze jeden kurs tego nie zastąpi. Stad nadal uważam, ze taki darmowy nawet powierzchowny kurs moze byc dobrym początkiem

  • Ja byłam na weekendowym kursie wendo organizowanym przez Feminotekę i dużo więcej niż kilka kopnięć czy uderzeń dały mi ćwiczenia z asertywności, bronienia własnej przestrzeni, postawy odstraszającej napastnika. Trenowałyśmy krótkie, stanowcze zdania, patrzenie w oczy, postawę bezpieczną – to jest bardzo ważne, bo właśnie czasem nawet to wystarczy, żeby nie być potencjalną ofiarą przemocy.

 3. Jest jedno małe ale. Gwałciciel z uliczki czy parku istnieje, ale większość ofiar zna sprawcę, bo to znajomy/a, członek rodziny, kolega / koleżanka z pracy, nauczyciel/ka. .
  Trudno traktować każdego człowieka jak gwałciciela, ale często najgroźniejszym miejscem jest dom.
  Samą akcję popieram o tyle, że musimy zdjąć odium winy z ofiar

  • Przecież w samym wpisie jest podane, ze problemem jest to, że bardzo czesto tego nie widać bo dzieje sie w zaciszu domowym (vide statystyka z mężami).

  • Też chciałam to napisać.Arvind: jest podane, owszem, ale cała reszta dotyczy raczej sytuacji obrony/ucieczki przed jakimś „obcym typem na ulicy”. Tymczasem przed własnym mężem, chłopakiem, szefem nie da się tak łatwo uciec, nie da się wyjść, tak jak sięstoi i nigdy więcej nie wracać. To nie krytyka, tylko taka uwaga poboczna.

 4. Zajęcia od straży miejskiej są bezużyteczne. Starsze panie uczą się dźwigni transportowych używanych przez mundurowych, które trzeba regularnie ćwiczyć. żeby zaaplikować.

  Każdemu zawsze polecam książkę Pawła Droździaka: „Psychologiczne aspekty samoobrony kobiet”, która dokładnie wyjaśnia jakie są cele poszczególnego napastnika.

 5. Uważam, że takie kursy samoobrony to za wiele nie dają. Tak samo jak każdy się uczył resuscytacji w szkole to wtedy może przez kilka dni coś tam umiał. Ale później to się zapomina. Tak samo z takimi kursami. Coś tam ci pokażą ale jak tego nie praktykujesz, to nic z tego nie będzie. Poza tym nie oszukujmy się, że 50 kg kobieta po kursie samoobrony będzie coś w stanie zrobić 80 – 90 kg facetowi. Myśle, że to działa bardziej na pewność siebie i własne poczucie bezpieczeństwa niż faktycznie po jednym szkoleniu coś wnosi.

  • Pewność siebie jest bardzo ważna. Dziewczynki są kulturowo tłamszone przez patriarchat, wtłaczane w rolę grzecznej, cichej, miłej, skromnej, opiekuńczej, niezaradnej istoty. Chłopcom się mówi że muszą się wyszaleć, dziewczynki są uczone niezajmowania przestrzeni („siedź ze złączonymi kolanami, bo inaczej jest nieładnie”). Tymczasem musimy uczyć siebie i swoje córki, że mamy takie samo prawo być w przestrzeni publicznej, mamy prawo być wysłuchane, mamy prawo do poszanowania naszej przestrzeni osobistej, naszych ciał. Mamy prawo powiedzieć: „nie”, „odejdź”, „spadaj”, „spierdalaj”. Mamy prawo iść wyprostowane, a nie przemykać chyłkiem pod ścianami rzucając dookoła lękliwe spojrzenia. O wiele łatwiej stać się ofiarą, jeśli się na ofiarę wygląda.

  • „O wiele łatwiej stać się ofiarą, jeśli się na ofiarę wygląda”
   Nie sposób z tym dyskutować. Zgadzam się całkowicie 🙂
   Zwrócę jednak uwagę na to, że jest drugi koniec, który opisać by można innym okrągłym zdaniem – „o wiele łatwiej znaleźć kłopoty, jeśli się ich szuka”.

   Kiedy przemykasz pod ścianą i kulisz się na dźwięk głośniejszego tupnięcia – jesteś łatwą ofiarą.
   Kiedy idziesz wyprostowana, a na zaczepkę odpowiesz „nie, odejdź” – pewnie spokojnie pomaszerujesz dalej.
   Kiedy jednak idziesz celując nosem w niebo, a na gwizdnięcie „hej, niunia!” zareagujesz natychmiastową agresją która nie pozwoli atakującemu się wycofać – licz się z eskalacją konfliktu i ryzykiem fizycznej konfrontacji, którą najpewniej przegrasz.

  • Zakutalizowałem wpis o ten aspekt. Jest to już na samym początku wpisu.
   Gwałciciel podejmuje decyzje na podstawie estymacji na ile łatwo mu będzie dokonać tego czynu.. stąd tak, macie rację. Łatwiej stać się ofiarą jeśli w czyichś oczach wygląda się na łatwą ofiarę.

 6. Od wielu lat interesuje sie mechanizmami przemocowymi. We wszystkich przeprowadzanych na ten temat badaniach druzgocąca wydaje sie być postawa rodziny wobec ofiar. Moze sie Wam to wydać teraz nierealne ale nieprawdopobnie czesto za winną swojego położenia zostaje uznana ofiara. Rodzina – czyli tak naprawde teoretycznie najbliższe osoby – uznają taka kobietę za winna, nierzadko wprost mówiąc jej, że gdyby była 'lepsza/mądrzejsza/inaczej ubrana’ to sytuacja gwałtu nie miałaby miejsca. Wyobraźcie sobie psychikę kobiety która została zgwałcona, a do tego jeszcze słowa „sama jestes sobie winna” od ludzi ktorzy powinni przede wszystkim ją wspierać.

  Ustalmy jedna rzecz – ofiara gwałtu zawsze bedzie odczuwała swego rodzaju wstyd odnośnie spotkajnej sytuacji. Jesli nie daj Boże jeszcze uwierzy w to, ze tak naprawde jest sprawca zaistniałej sytuacji nie bedzie chciała o gwałcie mowić. Opinia drugiego człowieka czy sie z tym zgadzamy czy nie jest olbrzymia siła która potrafi zamknąć lub otworzyć nam usta.

  Moze to jest mało w kontekście ogromu bólu przez ktore przechodzą ofiary gwałtów ale możemy stanąć razem i zgodnie powiedzieć „nie widzimy w Was winy”. I moze dzieki temu – niestety tylko moze – ofiary przestaną czuć sie winne, bedzie im łatwiej zawiadomić odpowiednie organy.

  Dla potwierdzenia moich słów wrzucam w następnym komentarzu (naprawde przykładowy) link do wypowiedzi skierowane przez członków rodziny do ofiar przemocy seksualnej.

  • I to jest w tym wszystkim najgorsze. Ludzie myślą o zwalczaniu przemocy a nikt zupełnie nie myśli o tym, że kiedy już do niej dojdzie to ofiara jest szczuta ze wszystkich stron :/

   I to mnie chyba w tym temacie najbardziej rozbroiło. Na początku chciałem po prostu pomóc wypromować jakąś świadomość, teraz widzę, że to wszystko za mało… i nie to co trzeba.

 7. @Arwind jakiś czas temu Internet wyplul mi poradę, że gwałciciele szukają kobiet z długimi włosami, czy w jakiejś odzieży, bo łatwiej złapać i trudniej uciekać (informacja bazowala na wywiadach ze skazanymi).
  Tego było więcej, chyba z pół strony. Czy to znaczy, że mam się opieprzyc na łyso i chodzić tylko w trampkach?

  Są różne kobiety, imo powinno się edukować chłopców, że choćby ofiara wygladała jak wielkie „przepraszam że żyję”, była pijana, bezbronna, to nadal nie jest to zaproszenie do czegokolwiek.

  Generalnie rozumiem co chcesz powiedzieć -istnieje taka dziedzina jak wiktymologia, ale trzeba pamiętać, że silne kobiety też bywają gwałcone – choćby po to, żeby dokonać aktu dominacji.
  Nie chcę, żeby kobiety pytano „jak pani szła, wyprostowana, czy może pochyliła pani głowę i nie okazywala pewności siebie?”.

  Ps Mamy też ludowe hasło „baba pijana – dupa sprzedana” – ale nie picie też nie uratuje, bo pigułkę gwałtu mozna rozpuścić i w mineralnej. Więc co, nie chodzić na imprezy?
  Ps2 Nie zapominajmy o jeszcze jednym, mrocznym aspekcie polskiego prawa – seks z osobą w wieku 15-18 lat jest legalny, a powiadomić o popełnieniu przestępstwa musi dorosły opiekun. A co jeśli to opiekun gwałci? Nie wiem czy nowelizacja coś zmieniła

  • Stosujac garsc zdroworozsadkowych porad mozesz zredukowac ryzyko padniecia ofiara takiego 'parkowego’ gwalciciela praktycznie do zera. Moze to 'kosztowac’ koniecznosc dokonania pewnych kompromisow jesli chodzi o stroj, to fakt – ale nie popadaj w skrajnosci. Nikt nie kaze Ci sie golic na lyso, skoro wlosy mozesz raz na jakis czas zwiazac, upiac, czy co Wy tam robicie z wlosami 😉
   Nie chcesz (nie Ty jedna, ale przez charakterystyczny nick Ciebie akurat zapamietalem) sie zajac tym tu i teraz, i postulujesz zeby zaczac uczyc chlopcow szacunku do kobiet.
   Jasne! Trzeba! Tyle ze to nie jest zadna alternatywa wobec zadbania o siebie tu i teraz, chyba ze gdzies masz wehikul czasu, co pozwoli sie nam cofnac z piec pokolen. Bo pojawienia sie jakiegos majacego realny wplyw na sytuacje skutku edukacji dzieciakow rozpoczetej dzis to najpewniej nie dozyjesz.

  • Shigella deShige on

   Jak zwiaze wlosy to jeszcze gorzej. Tylko glaca albo krotki jezyk. W butach nawet na niewielkim obcasie po polbruku alias kostce bauma biega sie marnie. Spodnica moze sie zaplatac, tylko spodnie!
   A serio – dwa razy w zyciu bylam blisko padniecia ofiara gwaltu i w obu wypadkach byla to osoba mi znana, a stroj nie gral roli. Bylam raz trzezwa, raz po dwoch piwach. W jednym wypadku bylam w jakichs dzinsach i podkoszulku, w drugim w bojowkach, wygodnych butach i kurtce.
   Raz koles zrezygnowal, bo chyba dotarlo co chce zrobic i jakie beda konsekwencje, raz goscia uzarlam z calej sily.
   Z drugiej strony mam swiadomos, jak facet postury mojego jednego kolegi i o jego sile zlapalby mnie za gardlo i chcial zgwalcic, to wszystkie swietne porady moglabym sobie wsadzic.

   Oczywiscie, ze mam swiadomosc ze edukacja chlopcow to na razie orka na ugorze, ale moze wreszcie czas ja zaczac, zamiast poswiecac kolejne elaboraty na temat tego co maja robic kobiety. Bo jesli nie zaczniemy to sytuacja sie nie zmieni – nadal bedziemy sie zastanawiac nad tym co ofiara zrobila a czego nie zrobila; nadal debile beda wypisywac pod artykulami komentarze „zachowala sie jak dziwka to ma za swoje”.

   Oczekuje minimum symetrii na poczatek – na kazdy jeden artykul z poradami dla kobiet – jeden artykul z poradami dla chlopcow i mezczyzn, z tak odkrywczymi prawdami jak:
   „nie wrzucaj pigulki gwaltu do czyjegos napoju”,
   „jak widzisz nieprzytomna dziewczyne, to jej nie gwalc, ale pomoz bezpiecznie dotrzec do domu lub zaopiekuj sie nia zanim nie oprzytomnieje”,
   „to ze przyszla do twojego domu lub jestescie razem na imprezie nie oznacza, ze masz ja zgwalcic”.
   „jak kobieta mowi „nie” to znaczy „nie”, ze moze zmienic zdanie”,
   „ze to ze zgodzila sie na jakas forme aktywnosci, nie oznacza ze zgodzila sie na wszystkie formy, wiec jak mimo jej protestow cos sie z nia zrobi, to jest to gwalt”,
   „jesli jest brzydka, to nie bedzie sie cieszyc z tego, ze ja zgwalcono”.

   Lepiej sobie klnac po cichu ulzyc z wlasna reka.
   Zacznijcie potepiac na forach i w rozmowach takie zachowania. Jak slyszycie, ze X sie przechwala, ze „Y byla tak pijana, ze sie nie bronila” doniescie do prokuratury i uswiadomcie mu, ze jest gwalcicielem, ze stosunek z nieprzytomna ofiara lubv wymuszony to nie stosunek, ale gwalt.
   Im wiecej takich glosow, tym lepiej.

   PS Musimy tez edukowac strozow prawa.
   „- 30% prokuratorów i 39% policjantów nie ocenia jako gwałtu sytuacji, w której sprawca doprowadza do stosunku pod wpływem środków farmakologicznych np. pigułki gwałtu,
   – 19% prokuratorów i 33% policjantów i policjantek nie uznaje za gwałt wymuszenia stosunku za przy użyciu przemocy lub przy pomocy groźby jej użycia,
   – według 38% prokuratorów i 45% policjantów kobieta nie ma prawa przerwać niechcianego kontaktu seksualnego, a taki kontakt nie jest gwałtem.”
   „Choć najpierw współpraca z policją układała się świetnie, kilka dni po gwałcie policjanci przyjechali pod jej dom i zmusili ją do powrotu na miejsce zbrodni. W Lesie Kabackim otwarcie powiedzieli jej, że ma w ich mniemaniu zbyt łagodne obrażenia i na pewno kłamie.”
   http://sergiodearana.natemat.pl/62867,kultura-gwaltu
   http://politykaspoleczna.com/gwalt-scigany-z-urzedu/

 8. Chodziłam na judo z elementami samoobrony, gdzie pobieżnie uczono bardzo skomplikowamych technik do zastosowania w nielicznych sytuacjach i nie ma to najmniejszego sensu. Nie ma szans, by spamiętać to w sytuacji zagrożenia. Broniłabym za to kursów prowadzonych przez kobiety. Chodziłam taki, 12-godzinny kurs wendo. Poza bardzo prostymi technikami kładł nacisk na psychologiczne elementy samoobrony, a to w przypadku kobiet kluczowe. Jestem z tamtego kursu b. zadowolona. Niestety miałam też sposobność wykorzystania całej tej wiedzy w praktyce. Ścieżka biegowa, zero ludzi, dużo większy ode mnie facet rzucił się na mnie i zaczął ciągnąć mnie w krzaki. Na szczęście nie udało mu się powalić mnie na ziemię, mój niewyobrażalny wrzask (nie bez przekleństw pod adresem napastnika) i pięści złożone w gardę wystarczyły, by zwiał szybciej, niż się pojawił. Podstawą samoobrony kobiet jest przekonanie, że można się obronić, bo tego przeciwnik często się nie spodziewa. Chociaż oczewiście zdaję sobie sprawę że fakt, że w tamtej konkretnej sytuacji dałam radę nie czyni ze mnie ekspertki od samoobrony.
  Co do samej akcji ze spódniczkami – świetna. Pamiętacie głośną sprawę biegaczki, która padła ofiarą gwałtu w Lesie Kabackim? W jedynym wywiadzie jakiego potem udzieliła mówiła, że nie mniej trudne i bolesne niż sam gwałt były późniejsze komentarze interneutów typu „sama się prosiła”. To właśnie dla autorów takich komentarzy jest ta akcja.

  • Emilia, gratuluję świetnej reakcji ! O to właśnie chodzi, nie dać się postawić w roli ofiary, czego napastnik oczekuje- jeżeli już zaatakował, to niestety prawdopodobnie wybrał na podstawie obserwacji „najłatwiejszą zdobycz”. Należy nauczyć się przede wszystkim nie wysyłać takich sygnałów.
   Proszę was, nie ufajcie kursom saomoobrony, ich poziom jest w 99% żałosny i chodzi tu tylko o kasę.
   Ćwiczę sztuki walki połowę życia, mam 190 cm i 100 kg wagi, spotkałem dotychczas 2(!) kobiety na macie, które sobie ze mną „radziły” – i nie odbyły one kursu samoobrony, tylko ćwiczyły latami. Nie ma drogi na skróty.
   Aha i pewność siebie, a agresja to dwie różne sprawy. Znam sytuację, kiedy dziewczyna kopnęła napastnika w krocze, bo tak ją ktoś nauczył, naprawdę nie chcecie znać szczegółów…:(

 9. Thank you for every one of your work on this web page. Kate take interest in conducting internet research and it’s really simple to grasp why. My spouse and i hear all about the compelling way you provide helpful guidelines via your web site and as well as encourage contribution from some others about this idea plus our favorite simple princess is truly studying a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re doing a very good job.

 10. I want to get across my admiration for your kindness supporting all those that absolutely need help on in this field. Your very own commitment to getting the solution up and down appears to be amazingly informative and have truly enabled some individuals much like me to get to their targets. This interesting guidelines implies a lot a person like me and especially to my peers. Warm regards; from everyone of us.

 11. I precisely needed to thank you very much again. I’m not certain the things that I would have taken care of in the absence of the tactics shared by you directly on that problem. It seemed to be a horrifying setting for me, nevertheless being able to see the well-written avenue you handled that took me to weep for joy. I am just happier for this support and then hope you realize what a great job you’re doing educating most people with the aid of a web site. Most likely you have never met any of us.

 12. I definitely wanted to make a brief note in order to say thanks to you for all of the great tips you are writing here. My extensive internet research has finally been compensated with good ideas to share with my guests. I would point out that most of us readers are unquestionably fortunate to be in a very good site with many brilliant individuals with valuable principles. I feel rather happy to have encountered your web site and look forward to so many more awesome moments reading here. Thank you again for all the details.

 13. Thanks so much for providing individuals with such a remarkable possiblity to read from this website. It really is so terrific and as well , jam-packed with a great time for me and my office peers to visit the blog on the least thrice every week to see the new tips you will have. And of course, I’m so always satisfied with the sensational points you give. Selected 1 tips on this page are unequivocally the most suitable I’ve had.

 14. I as well as my guys appeared to be viewing the good hints found on your site and suddenly I had a terrible suspicion I never thanked the website owner for those secrets. The men appeared to be certainly stimulated to study all of them and have in reality been having fun with those things. Appreciation for really being really kind and then for picking out this kind of perfect tips millions of individuals are really wanting to be informed on. My sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 15. I really wanted to develop a small message in order to express gratitude to you for the superb pointers you are posting at this website. My time intensive internet look up has at the end been honored with professional points to exchange with my guests. I would point out that most of us website visitors actually are very endowed to live in a magnificent community with very many lovely professionals with very helpful solutions. I feel pretty happy to have encountered your weblog and look forward to so many more cool moments reading here. Thank you again for all the details.

 16. My wife and i felt lucky that John managed to deal with his reports through the entire precious recommendations he got through your web site. It is now and again perplexing to just choose to be giving out solutions which often people today might have been trying to sell. We really do know we now have the website owner to be grateful to for that. Those explanations you’ve made, the straightforward blog menu, the relationships your site assist to create – it is all great, and it is making our son and our family consider that that content is excellent, and that’s wonderfully indispensable. Thank you for all!

 17. I have to point out my respect for your kind-heartedness giving support to persons who really want help on in this theme. Your special commitment to passing the message all through has been quite functional and has constantly encouraged employees just like me to reach their goals. Your amazing warm and helpful help denotes a lot to me and further more to my office colleagues. Regards; from everyone of us.

 18. I would like to point out my love for your generosity giving support to those who must have guidance on your concept. Your personal commitment to getting the solution throughout appears to be certainly valuable and has truly permitted most people just like me to achieve their desired goals. Your insightful recommendations entails this much a person like me and even more to my mates. Regards; from everyone of us.

 19. Thank you for your entire labor on this blog. Ellie delights in getting into investigation and it’s really simple to grasp why. All of us hear all relating to the dynamic form you render very useful tricks by means of the website and therefore encourage response from some other people on that concern while our favorite child is always being taught a lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You are carrying out a brilliant job.

 20. I precisely wanted to thank you so much all over again. I am not sure the things that I would’ve worked on in the absence of the type of advice documented by you relating to such a question. It had been an absolute traumatic situation in my view, but understanding a new specialised style you processed the issue took me to jump over joy. I’m just grateful for your guidance and hope that you realize what a great job you are always undertaking training the others by way of your website. I am certain you haven’t got to know all of us.

 21. I together with my pals ended up reading the nice techniques located on your web site while the sudden came up with a horrible feeling I never thanked the site owner for those techniques. My young boys happened to be as a result very interested to learn them and have without a doubt been using them. Many thanks for simply being simply kind and for opting for this kind of essential resources millions of individuals are really desperate to discover. Our own honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 22. I’m writing to make you understand what a nice encounter my girl found using your web page. She even learned too many pieces, which include what it is like to possess a great giving character to make men and women completely fully grasp chosen extremely tough subject areas. You actually did more than our expected results. I appreciate you for coming up with such good, trustworthy, explanatory and in addition fun guidance on your topic to Julie.

 23. Thank you for all your effort on this blog. My mother loves going through research and it’s really simple to grasp why. Almost all learn all of the powerful medium you convey effective strategies by means of the web site and increase contribution from other ones about this idea plus our child is really being taught a great deal. Take advantage of the remaining portion of the year. You are always conducting a brilliant job.

 24. I wish to express appreciation to you just for rescuing me from this scenario. Right after searching through the the web and coming across views that were not powerful, I believed my life was over. Being alive without the approaches to the problems you have sorted out by way of your entire article content is a critical case, and those which might have adversely damaged my career if I had not discovered the website. Your own personal skills and kindness in dealing with every aspect was excellent. I don’t know what I would’ve done if I had not come upon such a solution like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks so much for your reliable and effective help. I will not think twice to propose your blog post to anybody who should have care on this matter.

 25. I simply desired to thank you so much once again. I do not know what I might have gone through in the absence of the actual tips and hints discussed by you directly on such a problem. It previously was a very frightening dilemma in my position, however , noticing the professional style you dealt with that forced me to weep over gladness. I am grateful for your help and then hope that you know what a powerful job you are always carrying out training men and women thru your site. I am certain you haven’t encountered all of us.

 26. I have to show my admiration for your kind-heartedness supporting persons who need guidance on that question. Your special commitment to getting the message all through has been remarkably powerful and has continuously allowed workers like me to achieve their dreams. The warm and helpful help and advice signifies so much a person like me and further more to my peers. Thank you; from everyone of us.

 27. I want to show thanks to this writer just for bailing me out of this type of difficulty. Just after exploring through the online world and meeting suggestions which are not helpful, I assumed my entire life was over. Existing minus the strategies to the problems you’ve resolved through your good guide is a crucial case, as well as those that could have adversely affected my entire career if I had not noticed the blog. Your personal know-how and kindness in taking care of a lot of stuff was vital. I don’t know what I would have done if I hadn’t come across such a subject like this. I’m able to at this moment look ahead to my future. Thanks so much for your skilled and result oriented help. I will not be reluctant to refer the blog to anyone who wants and needs guide about this issue.

 28. Thank you a lot for providing individuals with an exceptionally brilliant chance to read from this blog. It is always very brilliant and as well , full of a good time for me and my office mates to search your website really three times in one week to study the latest things you have. And lastly, I’m at all times pleased for the unique solutions you serve. Certain 3 points in this article are honestly the most beneficial we have all ever had.

 29. I wish to convey my affection for your kindness supporting people who actually need help with this one issue. Your very own commitment to getting the solution all around appears to be especially advantageous and has surely encouraged men and women much like me to reach their targets. The warm and friendly useful information means much a person like me and much more to my peers. With thanks; from each one of us.

 30. I precisely needed to thank you very much once more. I am not sure what I could possibly have created without the actual information contributed by you relating to my concern. It actually was the difficult dilemma in my circumstances, however , looking at a expert mode you treated it forced me to leap for joy. Now i’m thankful for your work and thus trust you recognize what a great job you were getting into instructing most people by way of your web page. Most probably you have never met any of us.

 31. I just wanted to compose a brief remark so as to say thanks to you for all the fabulous points you are writing at this website. My time-consuming internet search has finally been recognized with reasonable content to talk about with my friends and family. I would state that that many of us site visitors actually are extremely endowed to dwell in a good community with so many awesome professionals with useful principles. I feel quite happy to have used your entire web site and look forward to many more cool minutes reading here. Thank you again for all the details.

 32. I wanted to write you one very little word to finally give many thanks over again relating to the wonderful solutions you have discussed on this site. It was simply surprisingly open-handed with you to offer unhampered precisely what many of us might have sold for an electronic book to end up making some profit on their own, most notably considering that you might well have tried it in case you decided. The things also worked to become good way to fully grasp most people have the identical zeal like my personal own to figure out whole lot more with respect to this condition. I’m sure there are lots of more fun times ahead for many who scan through your blog.

 33. My wife and i ended up being ecstatic that Raymond could deal with his preliminary research through the entire ideas he obtained through your web page. It is now and again perplexing to simply find yourself giving away tips which usually people today may have been trying to sell. We really understand we have got the website owner to be grateful to for this. Most of the explanations you have made, the simple web site menu, the relationships you will assist to engender – it’s got most amazing, and it’s leading our son in addition to the family know that this subject is pleasurable, and that’s very fundamental. Thank you for the whole lot!

 34. I simply wished to say thanks again. I’m not certain what I could possibly have followed in the absence of these opinions shared by you relating to my situation. It was before an absolute terrifying scenario in my opinion, but considering the professional fashion you resolved that took me to cry with gladness. I am just grateful for your work and in addition pray you are aware of a great job you are carrying out instructing many people with the aid of your webpage. Probably you have never met any of us.

 35. I have to show appreciation to you for rescuing me from this particular challenge. Because of surfing through the the net and finding basics that were not beneficial, I figured my entire life was well over. Living without the approaches to the problems you’ve sorted out all through your good website is a critical case, as well as the ones which could have negatively affected my career if I had not discovered the blog. Your primary capability and kindness in touching all areas was valuable. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a stuff like this. It’s possible to now look forward to my future. Thanks for your time so much for the professional and results-oriented guide. I will not think twice to propose your web blog to anyone who requires counselling on this topic.

 36. I simply desired to thank you very much all over again. I do not know the things that I would’ve done in the absence of the creative concepts shared by you concerning that field. It had been a alarming case in my circumstances, but looking at a new skilled manner you dealt with that took me to cry over gladness. I am happy for this assistance and as well , sincerely hope you realize what a great job your are undertaking training many others with the aid of your web site. Most probably you’ve never got to know all of us.

 37. I simply wanted to thank you so much once more. I am not sure what I might have followed without the actual creative ideas documented by you regarding my question. It actually was a real scary problem in my view, but encountering a new well-written fashion you managed the issue took me to weep over delight. I’m just thankful for your support and have high hopes you find out what a powerful job your are accomplishing instructing many people using a site. I am sure you haven’t come across any of us.

 38. My husband and i were really cheerful that Emmanuel managed to finish up his basic research by way of the ideas he gained in your site. It’s not at all simplistic just to happen to be giving freely concepts which usually some other people have been trying to sell. And we take into account we’ve got the writer to give thanks to because of that. The type of illustrations you’ve made, the simple blog menu, the friendships your site help engender – it is mostly exceptional, and it’s really making our son and the family imagine that that article is excellent, and that is truly fundamental. Thank you for all the pieces!

 39. I in addition to my buddies have been looking at the best thoughts found on the blog and then the sudden developed a terrible suspicion I had not expressed respect to you for those secrets. All the guys are already certainly glad to see them and have now pretty much been taking pleasure in those things. I appreciate you for genuinely simply kind and for figuring out certain useful subject areas most people are really desperate to be aware of. Our sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 40. Thank you a lot for giving everyone such a wonderful chance to read in detail from this web site. It is usually so good plus full of a great time for me and my office colleagues to visit your web site at least three times in 7 days to learn the latest items you will have. And indeed, we are usually impressed with the special tips and hints served by you. Selected 3 areas in this post are truly the most beneficial I have had.

 41. I actually wanted to construct a quick word to thank you for the wonderful tips and hints you are giving out on this website. My prolonged internet search has at the end been compensated with beneficial content to exchange with my friends and classmates. I would express that most of us readers actually are very much lucky to live in a magnificent website with so many perfect individuals with valuable tips. I feel somewhat grateful to have used your entire site and look forward to tons of more cool minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 42. Needed to compose you this little bit of note to finally thank you very much once again for all the amazing solutions you have shared at this time. This is really pretty open-handed with you to allow unreservedly all a lot of people would’ve advertised as an e book to generate some bucks for themselves, especially seeing that you could have done it in the event you decided. The good tips also served to be a great way to fully grasp that some people have the identical zeal like mine to understand whole lot more regarding this problem. I’m sure there are millions of more fun instances up front for folks who see your blog post.

 43. I as well as my pals have been viewing the best suggestions from your web site and then instantly came up with a terrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those strategies. These boys are already so excited to learn them and have in effect quite simply been using them. I appreciate you for actually being simply helpful and then for getting certain brilliant subjects most people are really desirous to be aware of. Our own honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 44. Thank you for your entire labor on this web page. Kim really likes participating in research and it’s simple to grasp why. All of us know all regarding the lively method you convey insightful secrets through this web site and therefore strongly encourage contribution from some others on that situation while our daughter is without a doubt understanding so much. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re conducting a superb job.

 45. A lot of thanks for every one of your hard work on this blog. Debby take interest in working on investigations and it’s really easy to see why. Many of us know all of the dynamic means you give both interesting and useful solutions on your web blog and in addition boost response from some others on that topic and our girl is without a doubt starting to learn a great deal. Enjoy the rest of the year. You are always doing a glorious job.

 46. I precisely wanted to say thanks again. I do not know the things I would’ve created in the absence of the entire advice revealed by you relating to such subject matter. It was actually a very traumatic difficulty in my circumstances, but understanding the specialized tactic you dealt with the issue made me to leap with contentment. I’m happier for the assistance and thus trust you find out what a powerful job you are always undertaking teaching some other people with the aid of your blog post. Probably you’ve never met all of us.

 47. I precisely wanted to thank you very much again. I do not know the things I would have made to happen in the absence of the actual opinions revealed by you about such a concern. It actually was the fearsome circumstance in my opinion, nevertheless finding out a new expert way you treated it took me to jump for contentment. Extremely happier for your service as well as pray you are aware of an amazing job you happen to be undertaking educating most people all through your web page. Probably you’ve never encountered any of us.

 48. I want to express thanks to this writer just for bailing me out of this particular difficulty. Because of checking throughout the world wide web and obtaining ways which were not beneficial, I believed my life was done. Existing without the presence of answers to the difficulties you have sorted out as a result of your entire short article is a crucial case, and the kind which could have adversely affected my career if I had not noticed the blog. Your main mastery and kindness in playing with every part was priceless. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a subject like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks very much for the expert and effective help. I won’t think twice to recommend your web sites to anyone who would need guide on this situation.

 49. I wish to express my passion for your generosity for individuals who should have help on the matter. Your personal commitment to passing the solution all-around appeared to be extraordinarily beneficial and have specifically made folks just like me to attain their ambitions. Your entire insightful key points denotes a lot to me and especially to my fellow workers. Warm regards; from each one of us.

 50. I simply desired to thank you so much once again. I do not know what I could possibly have used in the absence of those methods documented by you relating to my field. This has been the alarming issue in my circumstances, however , witnessing the very expert form you managed it made me to weep over joy. I will be happier for your assistance and as well , sincerely hope you are aware of a great job you are getting into instructing many people via a blog. I’m certain you haven’t got to know all of us.

 51. My husband and i felt absolutely cheerful that Louis managed to round up his analysis while using the precious recommendations he came across from your own weblog. It’s not at all simplistic to simply find yourself giving freely techniques that many other folks might have been selling. And we fully understand we’ve got the blog owner to thank for this. Most of the explanations you’ve made, the simple site navigation, the friendships your site make it possible to instill – it’s everything incredible, and it’s helping our son and us reckon that this idea is satisfying, and that is extremely important. Many thanks for everything!

 52. I want to express appreciation to this writer just for rescuing me from this type of issue. After looking through the world wide web and obtaining things which were not powerful, I believed my entire life was well over. Existing devoid of the approaches to the problems you have resolved by means of your review is a serious case, and those which may have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t come across your site. The capability and kindness in playing with all the details was tremendous. I don’t know what I would have done if I had not discovered such a step like this. I can also at this time relish my future. Thanks so much for your reliable and amazing guide. I will not hesitate to propose your web page to any individual who would like guide about this problem.

 53. Needed to compose you one tiny word so as to say thanks a lot as before with the awesome strategies you’ve shared in this article. It’s quite tremendously open-handed of you in giving easily all a number of us might have offered for sale for an e-book to get some bucks for their own end, precisely considering that you might have tried it if you ever decided. These things additionally acted as a great way to know that some people have a similar desire just like my own to know many more pertaining to this issue. I believe there are thousands of more pleasurable situations ahead for folks who take a look at your blog post.

 54. Thanks a lot for giving everyone a very breathtaking chance to check tips from this site. It is always so enjoyable and as well , jam-packed with amusement for me and my office colleagues to visit your blog at the least three times every week to find out the newest stuff you have got. And of course, I am always fulfilled with all the attractive knowledge you give. Certain 1 points on this page are easily the most beneficial I’ve had.

 55. I definitely wanted to write a word to be able to appreciate you for all the pleasant solutions you are writing at this website. My time-consuming internet investigation has at the end of the day been paid with incredibly good strategies to talk about with my colleagues. I would suppose that most of us visitors actually are really endowed to live in a really good website with so many lovely people with very helpful methods. I feel quite blessed to have used your entire website page and look forward to so many more cool minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.

 56. I am glad for commenting to let you understand of the remarkable encounter my wife’s child developed reading through the blog. She noticed some pieces, including how it is like to possess a wonderful giving style to have others just completely grasp a variety of tortuous issues. You truly exceeded visitors’ expectations. I appreciate you for distributing the priceless, trustworthy, edifying and even easy tips about the topic to Evelyn.

 57. I needed to write you one bit of observation to be able to say thanks over again over the incredible views you have contributed on this site. It’s strangely generous with people like you to make freely all a number of us might have supplied as an e-book in making some cash for their own end, even more so since you could have tried it if you ever considered necessary. These secrets likewise worked to become a easy way to be aware that the rest have the identical zeal just as my personal own to know the truth great deal more on the topic of this matter. I know there are millions of more enjoyable periods up front for many who read through your website.

 58. My spouse and i ended up being very lucky that Peter managed to deal with his researching through your precious recommendations he came across from your own web page. It’s not at all simplistic to just possibly be giving out guides that some people might have been selling. Therefore we know we need you to be grateful to for this. Most of the explanations you have made, the simple web site navigation, the relationships you can give support to instill – it’s got many powerful, and it’s making our son and our family reckon that that idea is enjoyable, and that is highly vital. Thanks for all the pieces!

 59. I wish to express thanks to you just for bailing me out of such a scenario. After searching through the the net and getting solutions which were not helpful, I believed my life was well over. Existing without the presence of answers to the difficulties you have fixed by means of the report is a crucial case, and the kind which might have badly affected my career if I hadn’t encountered your web page. That mastery and kindness in dealing with every item was excellent. I don’t know what I would have done if I hadn’t come across such a solution like this. I can also at this time look ahead to my future. Thank you very much for your specialized and result oriented guide. I will not hesitate to endorse the website to any person who should receive support on this subject matter.

 60. I happen to be commenting to make you understand of the beneficial experience my wife’s girl undergone viewing your web page. She noticed so many things, which include what it’s like to have a wonderful teaching nature to make other folks without difficulty learn selected impossible topics. You undoubtedly did more than our expected results. I appreciate you for offering the essential, dependable, explanatory and also fun tips about this topic to Tanya.

 61. Thanks for all of your effort on this web site. My aunt loves going through investigations and it’s simple to grasp why. Many of us hear all of the powerful mode you offer effective things via the blog and strongly encourage response from other people on that content so my simple princess has been discovering a lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are conducting a superb job.

 62. Needed to compose you this very little word to finally give many thanks again for your breathtaking things you’ve provided above. This is so open-handed with you to convey unhampered all some people could possibly have offered for sale as an ebook to get some profit on their own, principally given that you could possibly have done it if you decided. The advice likewise worked to be a fantastic way to be sure that many people have the identical desire the same as mine to learn a little more when considering this matter. I am sure there are a lot more pleasurable occasions ahead for people who look over your blog post.

 63. I want to express appreciation to you just for bailing me out of this particular crisis. Because of surfing throughout the world-wide-web and seeing tricks which are not beneficial, I was thinking my life was over. Being alive devoid of the approaches to the issues you’ve solved all through your report is a critical case, and the ones that would have badly damaged my career if I hadn’t noticed the blog. Your ability and kindness in playing with the whole lot was very useful. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a solution like this. I can now relish my future. Thanks for your time very much for this expert and effective help. I won’t be reluctant to recommend your blog to anyone who requires guide about this area.

 64. I simply wished to appreciate you all over again. I am not sure the things that I could possibly have followed without these tactics discussed by you over that topic. This has been an absolute hard difficulty for me, but taking a look at this skilled avenue you solved it forced me to weep for delight. Now i’m thankful for this work and then pray you recognize what an amazing job you happen to be providing educating the others through the use of your web blog. I know that you have never met any of us.

 65. Thank you so much for giving everyone remarkably remarkable opportunity to read from this website. It is usually so pleasing and also stuffed with a lot of fun for me and my office fellow workers to search your website on the least 3 times every week to read the fresh secrets you have. And indeed, we’re actually happy considering the magnificent inspiring ideas you serve. Some 4 areas on this page are in reality the simplest I have had.

 66. I wish to express some thanks to you for rescuing me from such a difficulty. Just after scouting through the online world and meeting tips which are not helpful, I believed my entire life was done. Existing without the presence of solutions to the difficulties you’ve solved as a result of the write-up is a critical case, and the ones which may have negatively affected my entire career if I had not come across your website. Your own ability and kindness in playing with all things was invaluable. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a point like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks so much for your reliable and amazing guide. I won’t be reluctant to recommend your site to any individual who would need direction about this subject.

 67. I in addition to my guys were reading the best thoughts found on your web page while all of the sudden I got an awful feeling I never expressed respect to the web site owner for those tips. Those people are already totally thrilled to see all of them and have in effect in actuality been making the most of them. Thanks for simply being indeed accommodating and then for finding this kind of beneficial things most people are really needing to discover. Our own sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

 68. I’m commenting to make you know what a magnificent encounter my princess found going through your web page. She discovered lots of pieces, which included what it is like to have an incredible giving spirit to have other individuals smoothly fully grasp several tortuous subject matter. You really surpassed visitors’ expectations. Thank you for rendering those necessary, healthy, revealing and unique tips about this topic to Jane.

 69. I together with my buddies ended up looking at the best recommendations found on your web site then unexpectedly came up with a horrible suspicion I never expressed respect to the site owner for those techniques. The women were definitely absolutely thrilled to read them and have now without a doubt been enjoying these things. We appreciate you truly being simply considerate and then for selecting varieties of brilliant information millions of individuals are really needing to know about. Our honest apologies for not saying thanks to sooner.

 70. I want to get across my passion for your kindness supporting folks who require help on this important matter. Your real dedication to getting the solution up and down turned out to be extremely valuable and has without exception helped men and women just like me to get to their targets. Your personal warm and helpful help denotes a whole lot a person like me and even further to my fellow workers. Thanks a lot; from everyone of us.

 71. Thank you a lot for giving everyone such a spectacular chance to read critical reviews from this website. It really is very lovely and jam-packed with fun for me personally and my office fellow workers to visit your blog at least 3 times in a week to study the newest stuff you have got. Not to mention, we are actually contented with the very good guidelines you give. Selected 2 facts in this article are without a doubt the most beneficial we have all ever had.

 72. My husband and i ended up being absolutely comfortable that Edward could complete his inquiry while using the precious recommendations he grabbed from your own site. It is now and again perplexing to simply possibly be offering tactics which usually the rest may have been selling. We really realize we’ve got the blog owner to appreciate for this. The type of explanations you have made, the simple web site navigation, the relationships you help to engender – it is many spectacular, and it’s assisting our son and us reason why that subject is excellent, which is certainly particularly important. Thanks for all the pieces!

 73. I’m just commenting to let you know what a fabulous encounter my friend’s girl gained checking your site. She even learned a good number of issues, including what it is like to have an incredible coaching mood to get many people completely know just exactly specific very confusing subject matter. You actually did more than people’s desires. Many thanks for providing the necessary, trustworthy, revealing and in addition unique tips on your topic to Janet.

Leave a Reply